Biedronka azjatycka - opis, występowanie i zdjęcia. Owad biedronka azjatycka ciekawostki

Poniedziałek 08.10.2018Autor: Jerzy Wysokiński
Harlequin Ladybird (Harmonia axyridis) fot. anemoneprojectors (Peter O)/ Flickr CC Harlequin Ladybird (Harmonia axyridis) fot. anemoneprojectors (Peter O)/ Flickr CC

Biedronkę praktycznie każdy zna i wie jak wygląda. Nasz stosunek do tej rodziny chrząszczy jest najczęściej pozytywny. Niestety od lat Europę opanowuje nowy, nieznany gatunek biedronki – biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) lub jak niektórzy ją określają – biedronka arlekin (harlequin ladybird).


Biedronka azjatycka (biedronka arlekin) - pierwszą ojczyzną tego owada jest wschodnia i środkowa Azja – tereny od Ałtaju po wybrzeże Pacyfiku oraz od południowych Chin po południową Syberię. Amerykanie w 1916 r., by ratować swoje uprawy przed szkodnikami, zdecydowali się na sprowadzenie tego gatunku do Kalifornii, by w kolejnych latach przenieść do innych stanów. Dzięki ludzkim zabiegom, biedronka azjatycka opanowała niemal całą Amerykę Północną, Południową i Afrykę. W roku 1995 zaczęto prowadzić również laboratoryjną hodowlę tego chrząszcza. Biedronkę tę kilkakrotnie introdukowano ze sztucznych hodowli w różnych państwach europejskich zaczynając od lat 80-tych ubiegłego wieku. Pierwsze biedronki azjatyckie w warunkach naturalnych zaobserwowano w 1991 roku – najpierw we Francji, a następnie prawie na całym europejskim kontynencie. W Polsce pierwsze osobniki zauważono w Poznaniu i okolicach w r.2006.

Zatem na skutek celowej, aczkolwiek nierozsądnej działalności uczonych, przybył nam kolejny gatunek biedronki (dotąd było ich w kraju 75). Dotychczasowe polskie biedronki najczęściej były sprzymierzeńcami człowieka – odżywiały się mszycami. Tylko krajowa owełnica lucerniana (Subcoccinella vigintiquatuorpunctata) znana jest jako szkodnik roślin.

A od kilku lat wiadomości o azjatyckim przybyszu coraz częściej pojawiają się w polskich mediach, które skupiają się na szkodliwej działalności tej biedronki. Jak wygląda prawda o tym owadzie?

Biedronka azjatycka jest dosyć duża (dlatego niekiedy mylona z siedmiokropką) i osiąga rozmiary od 5mm do ponad 8 mm długości i od 4 mm do prawie 7 mm szerokości. Ciało jej jest owalne i dobrze wysklepione. Barwa pokryw jest bardzo zmienna od żółtej, poprzez pomarańczową i czerwona aż do czarnej. Kropki i plamki na pokrywach są też różnej barwy. Zatem wyodrębnienie tego gatunku nie jest takie łatwe.


biedronka azjatycka
biedronka azjatycka - fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy