Poniedziałek 04.10.2021

Czy jesteś gotowy na „papier” toaletowy wielokrotnego użytku?

Coraz więcej osób porzuca papierowe rolki papieru toaletowego na rzecz ekologicznej alternatywy ‒ ścierek wielokrotnego użytku.Amerykanie zużywają około 36,5 miliarda rolek papieru toaletowego rocznie, niszcząc około 15 milionów drzew, fot. shutterstockAmerykanie zużywają około 36,5 miliarda rolek papieru toaletowego rocznie, niszcząc około 15 milionów drzew, fot. shutterstock

Nowa moda polega na użyciu kawałków materiału do podcierania się po skorzystaniu z łazienki. Tzw. „rodzinne ściereczki” są następnie ponownie prane i ponownie wykorzystywane.
Niektórzy zwolennicy szmatek do podcierania używają ich tylko po oddaniu moczu, podczas gdy inni używają ich również do tzw. „dwójki”. Anonimowa Internautka powiedziała Buzzfeedowi, że zostawia zużyte ściereczki w pojemniku na pranie, podczas gdy blogerka Beth Ricci trzyma swoje w zamkniętej torbie.

Ekologia ekologią, ale czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Jak twierdzi Kelly Reynolds, dyrektorka i badaczka zdrowia publicznego na University of Arizona, wszystko zależy od tego, jak pierzemy „papier”.

”Kał zawiera mnóstwo patogenów, które mogą powodować choroby, podobnie jak mocz. Kiedy pierzesz szmatki w nieodpowiedni sposób, przenosisz zarazki na cały ładunek prania, a nawet kolejne ładunki”.

By zabezpieczyć się przed chorobotwórczymi patogenami trzeba prać według określonej procedury ‒ w wysokich temperaturach i z wykorzystaniem środków dezynfekujących. Bez tego patogeny mogą przetrwać cykl prania.

„Twoje ręce zostaną pokryte E. coli. Stamtąd wystarczy nieświadomie dotknąć kranu, komputera lub miski owoców, aby bakterie rozprzestrzeniły się na inne powierzchnie” ‒ powiedziała Reynolds.

Co więcej, takie pranie wymaga większej ilości wody i energii, więc tak naprawdę niewiele ma wspólnego z ekologią. Z kolei zwykły papier toaletowy rozkłada się w sposób zrównoważony. „W kanalizacji jest tyle wilgoci i bakterii, że wszystkie te rzeczy zostają przeżute i wykorzystane przez bakterie jako źródło pożywienia” ‒ dodała Reynolds.

„Rodzinną ściereczkę” wielokrotnego użytku można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego stare ubrania lub pieluchy. Można też je kupić. Ściereczki w wielu kształtach, rozmiarach i wzorach dostaniemy m. in. na Etsy. Firma CreeksideKid, oferuje zestaw 20 rolek za 12,52 £.

Czy ściereczki do podcierania pupy się przyjmą? Pomysł na wielokrotne używanie papieru toaletowego budzi raczej obrzydzenie. Pranie wykorzystanej „rodzinnej ściereczki” pochłania energię, wodę i czas. Poza tym jest niehigieniczne. Dla wielu z nas jest to o krok za daleko. Dlatego na razie pozostaniemy przy zwykłym, poczciwym papierze toaletowym z recyklingu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/reusable-toilet-paper-family-cloth-eco-friendly-alternative-trend-internet-reaction-a8253341.html”; data dostępu: 2019-08-13
Ocena (4.2) Oceń: