Poniedziałek 25.02.2019

IKEA stworzyła antysmogowe zasłony

Smog to zjawisko, które zagraża nam wszystkim. Nie tylko powietrze na zewnątrz, ale i to, którym oddychamy w domu może zagrażać naszemu zdrowiu – szacuje się, że zanieczyszczone powietrze wewnętrzne powoduje 3,8 miliona zgonów każdego roku. By umożliwić ludziom prowadzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia, IKEA opracowała oczyszczającą powietrze zasłonę GUNRID.pixabay.compixabay.com

Ikea chce zadbać o zdrowie swoich klientów, żyjących w zanieczyszczonych smogiem metropoliach. Firma współpracując z uniwersytetami, wynalazcami, ekspertami z zakresu jakości powietrza oraz dostawcami, stworzyła antysmogową zasłonę GUNRID. Jak to działa? Naniesiona na tkaninę cienka powłoka mineralna w kontakcie ze światłem pozwala jej rozbijać substancje zanieczyszczające powietrze, usuwając przykre zapachy i formaldehyd. Zasada działania przypomina fotosyntezę zachodzącą w przyrodzie, a sam proces zostaje zapoczątkowany zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne.

Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego powietrza – wyjaśnia Lena Pripp-Kovac, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inter IKEA Group.

W przyszłości podobną technologię IKEA zamierza zastosować także w połączeniu z innymi tekstyliami, powszechnie stosowanymi jako dodatki w wielu domach. Uzupełniając je o funkcję oczyszczania powietrza, marka chce tworzyć przystępne i niezajmujące wiele miejsca rozwiązania, będące jednocześnie ozdobą dla domu.

Zasłona trafi do sprzedaży najprawdopodobniej w lutym 2020 roku.
Ekologia.pl


Bibliografia

  1. “https://ikea.prowly.com/52341-ikea-zadba-o-zdrowsze-zycie-trwaja-prace-nad-zaslona-gunrid-oczyszczajaca-powietrze-w-domu”; data dostępu: 2019-02-25
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy