Wtorek 13.11.2018

Jak śpią zwierzęta? Czy zwierzęta śnią? Ile śpią zwierzęta?

Kwestia jak i kiedy śpią zwierzęta stanowi jedną z największych zagadek przyrody. Naukowcy od wielu zastanawiają się czy zwierzęta rzeczywiście zapadają w głęboki sen, czy tylko czuwają. I czy marzenia senne są tylko domeną ludzi?pixabay.compixabay.com


Ilość snu, jaką potrzebują zwierzęta jest różna. Od czego zależy jego długość? Głównie od rozmiaru ciała, od tempa przemiany materii oraz od tego, czy dane zwierzę jest drapieżnikiem czy ofiarą. Które zwierzęta są największymi śpiochami? Mimo reputacji, leniwce nie są największymi fanami chrapania w świecie zwierząt. Może i są powolne i powoli się poruszają, ale jak wykazali naukowcy, zwierzęta te przesypiają „zaledwie” 60 proc. swojego życia. Dla porównania koala zapada w sen na średnio 14,5 godzin. Natomiast rekordzistą w dziedzinie spania jest Nocek myszouchy, który potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby.

Inaczej sprawa wygląda u dużych ssaków, które wbrew pozorom nie potrzebują dużej ilości snu. Na przykład żyrafom czy słoniom wystarczą 3-4 godziny snu, by odpocząć i zregenerować siły. 

Kocia drzemka

Lwy mogą spać nawet ponad 20 godzin. Co istotne, nawet w trakcie głównej fazy snu kot przez cały czas jest w „stanie czuwania” i potrafi obudzić się w kilka sekund. Zdaniem naukowców zwierzęta te muszą być bardzo czujne, by w razie potrzeby zareagować szybko na zbliżające się niebezpieczeństwo w postaci innych lwów czy stada słoni.
Śpiący lew. Fot. pixabay.com
pixabay.com


Odporne na bezsenność

REM to najgłębsza faza snu, w trakcie której nasze mięśnie wiotczeją, a my zaczynami marzyć i śnić. Tak jak w przypadku ludzi nie stwarza to zagrożenia, to już dla ssaków morskich może być bardzo niebezpieczne, ponieważ muszą one co jakiś czas wypływać na powierzchnię wody, by zaczerpnąć powietrza.
W związku z tym delfiny i wieloryby wypracowały wyjątkową umiejętność spania. Ssaki te śpią… połową mózgu. Gdyby spały na całego, po prostu zapomniałyby o oddychaniu i utonęłyby. Wygląda to tak, że jedna połowa zawsze czuwa i reaguje na bodźce, podczas gdy druga zapada w sen. Warto też wspomnieć, że przez miesiąc od urodzenia delfiny nie śpią wcale.

Kaszaloty dryfują w trakcie snu

Nieco inaczej śpią kaszaloty. Kaszalot w trakcie drzemki dryfuje skierowany głową do góry i co jakiś czas wynurza się, by nabrać powietrza. Wyglądają przy tym jak wielkie, unoszące się na wodzie bale drewna. „(...) największe uzębione walenie śpią w sposób bardzo podobny do lądowych ssaków. Mają zamknięte oboje oczu i wygląda to na normalny, głęboki sen z fazą REM, co nie zostało zaobserwowane u innych waleni” – powiedział dr Patrick Miller z University of St. Adrews. Zdaniem naukowca zwierzęta te potrafią całkowicie odciąć się od zewnętrznych bodźców, co może sugerować, że u kaszalot zasypia obiema półkulami mózgu.

Co ciekawe, kaszaloty śpią bardzo krótko, spędzają jedynie 7 proc. swojego życia w w „objęciach morfeusza”. Jak informuje „Journal of Experimental Biology" ciągła czujność i brak „normalnego" snu wcale tych ssaków nie męczy.


pixabay.com


Sen jednopółkulowy stosują także ptaki. Kruki czy sowy śpią jednym okiem – oko połączone z drzemiącą połową zamyka się, podczas gdy drugie czujnie łypie. Gdyby całkowicie wyłączyć mózg, który przestałby kontrolować mięśnie, groziłoby to śmiercią.
A dlaczego kaczki krzyżówki śpią jedna przy drugiej? By nie stać się łatwym łupem dla drapieżników. Ptaki, które zajmują pozycje brzegowe śpią jedną półkulą mózgu. Wygląda to tak, że kaczki mają jedno oko zamknięte, a drugim okiem obserwują okolicę.
Ekologia.pl (JS)Bibliografia

„Busting the myths of animal sleep” By Ella Davies
„Bezsseni” Ewa Nieckuła
http://school.sleepeducation.com/howdoanimalssleep.aspx
http://wiadomosci.onet.pl/prasa/o-czym-snia-zwierzeta/95ex2

Ocena (3.8) Oceń: