Lew (Panthera leo)

Nazywany/a też: pantera lew

Źródło: Corel Stock Photo
Lew to jeden z największych kotów, wśród kotowatych ustępuje wielkością tylko tygrysowi. Długość ciała niektórych samców do 2,5 m, ogona do 1,1 m, waga do 250 kg. Sierść dorosłych zwierząt jest jednolita, najczęściej płowa, niekiedy żółtawobrunatna lub czerwonawobrunatna. Samce mają ciemniejszą grzywę (jako jedyne kotowate), która z wiekiem staje się jeszcze ciemniejsza. Bywa ona przedłużona aż na brzuch, w postaci pasma długich włosów, których kiść wyrasta również na końcu ogona, a wśród nich ukryty jest rogowy kolec.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia i odżywianie
  3. Rozmnażanie i rozwój
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Kiedyś występujące licznie lwy zasiedlały całą Afrykę, Azję, a nawet południe Europy (w Grecji i Turcji występowały jeszcze w starożytności). W Afryce na północ od Sahary zostały już całkowicie wytępione, podobnie na południu kontynentu. Można je spotkać przede wszystkim na sawannach, stepach, niekiedy też na pobrzeżach pustyń oraz w górskich rzadkich lasach równikowej części Afryki. Azjatyckie lwy żyją wyłącznie w parku narodowym Gir Forest położonym w północno-zachodniej części Indii, są mniejsze od swoich afrykańskich krewniaków.
Czy wiesz, że...

Tryb życia i odżywianie

Lew w odróżnieniu od pozostałych przedstawicieli rodziny kotowatych żyje w dobrze zorganizowanych, stałych grupach rodzinnych złożonych z 4-6 spokrewnionych ze sobą samic i ich dzieci. Grupa zajmuje ogromne terytorium, a jej członkowie polują wspólnie na zebry, antylopy gnu, impale i bawoły. Nie odważają się atakować jedynie dorosłych słoni, nosorożców, bawołów i goryli. Samce z reguły pozostawiają to zajęcie bardziej doświadczonym w polowaniu lwicom. Jednak do "jadalni" przychodzą na czas i jako pierwsze zabierają dla siebie "lwią część" najlepszych fragmentów martwego zwierzęcia. W pojedynkę lwy zdobywają drobne zwierzęta, takie jak gryzonie, zające i gady. Zdarzają się niekiedy wśród lwów ludożercy, ale są to przeważnie osobniki słabsze i stare, dla których człowiek jest najłatwiejszą zdobyczą. Dorosłe samce żyją samotnie albo w niewielkich grupach, złożonych z 2-3 niespokrewnionych osobników lub 4-5 z jednej grupy rodzinnej. Wspólnie bronią ogromnego terytorium przed obcymi stadami kawalerskimi. Łączą się w pary z samicami z grup rodzinnych żyjących na ich terenie. Jednak po każdych 2-3 latach skład samców władających danym terytorium się zmienia. Niektóre młode osobniki wygonione ze swej grupy rodzinnej nie dążą do tego, by przyłączyć się do innej i stają się włóczęgami, przy czym 1/3 wszystkich tułających się lwów stanowią lwice. Przerażający ryk lwa rozlegający się w nocy na sawannie paraliżuje na moment wszystkie zwierzęta w okolicy, a nawet człowiek czuje się w takiej chwili bardzo niepewnie. A jednak odzywający się lew nie jest groźny, gdyż ryczy on tylko wtedy, gdy jest najedzony lub zaniepokojony, a w takich przypadkach nigdy nie atakuje.

Rozmnażanie i rozwój

U lwów już po 3 latach życia samica zdolna jest do rozrodu, ciąża trwa u nich 102-105 dni, lwica rodzi 1-9 (najczęściej 2-3) młodych. W ciągu życia jedna samica może urodzić do 45 potomków. Potomstwo pojawia się u wszystkich samic z grupy zwykle w tym samym okresie i matki karmią zarówno swoje, jak i cudze dzieci. Opiekuje się nim nie tylko matka, ale również ojciec. Zaczynają chodzić dopiero po 2 miesiącach życia, a po 6 miesiącach przestają żywić się mlekiem i rozpoczynają pierwsze wyprawy łowieckie. Dla lwów bardzo istotne jest przygotowanie dorastającego pokolenia do samodzielnego życia. Lwice-matki jednakowo troszczą się o wszystkie lwiątka urodzone w grupie rodzinnej. Dożywają niekiedy 30 lat.
Lew,Panthera leo,lion Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lew,Panthera leo,lionLew,Panthera leo,lion
Lew,Panthera leo,lionLew,Panthera leo,lion

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Rodzaj:Panthera
Gatunek:Lew
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź