Poniedziałek 30.07.2012

Rośliny mają układ nerwowy

Wbrew powszechnej opinii, okazuje się, że rośliny, podobnie jak my, posiadają układ nerwowy. Dzięki niemu potrafią zapamiętywać i „myśleć”. Przełomowego odkrycia dokonał polski zespół młodych naukowców pod kierunkiem prof. Stanisława Karpińskiego z warszawskiej SGGW.
Liść
fot. pixabay.com
Karpiński odkrył, że rośliny potrafią reagować na światło w sposób systemowy np. liście przekazują sobie informację o tym, jaką dawkę światła otrzymują pozostałe. Badania wykazały, że poszczególne części rośliny porozumiewają się za pośrednictwem szybkich sygnałów elektrycznych. Na tej samej zasadzie działa układ nerwowy zwierząt, w tym ludzi. Prędkość ich rozchodzenia się, w przypadku roślin, jest jednak dużo wolniejsza.
Dzięki temu przystosowaniu rośliny pobierają tylko potrzebną dawkę promieniowania, jego nadmiar może być bowiem szkodliwy. Prawdopodobnie potrafią również zapamiętać informację  o natężeniu padającego na nie światła. Badacze z SGGW zajmowali się też zależnością między odpornością roślin na infekcje, a naświetleniem przy użyciu bakterii Pseudomonas. Wyniki potwierdziły, że istnieje taka zależność.

Przeprowadzone przez prof. Karpińskiego badania wskazują, że nie tylko zwierzęta posiadają układ nerwowy, wykształciły go także rośliny. Roślinna pamięć służy do jak najlepszego przystosowania się do zmiennych warunków środowiska np. do dłuższego okresu opadów czy zachmurzenia.
Ekologia.pl, źródło: „Gazeta Wyborcza”
Moim zdaniem
Czy hodujesz rośliny w domu?
Ocena (3.8) Oceń: