Jubileusz Kampinoskiego Parku Narodowego
Ekologia.pl Wydarzenia Ważne daty Jubileusz Kampinoskiego Parku Narodowego

Jubileusz Kampinoskiego Parku Narodowego

Kampinoski Park Narodowy obchodzi swój jubileusz. 16 stycznia 2009 roku minie pół wieku od utworzenia Parku Narodowego i objęcia najwyższą formą ochrony przyrody Puszczy Kampinoskiej – klejnotu przyrodniczego Mazowsza i Polski.

Przez 50 lat Kampinoski Park Narodowy na różne sposoby chronił przyrodę Puszczy, która była areną wielu wydarzeń historycznych. Leśne ostępy pamiętają potop szwedzki, insurekcję kościuszkowską i powstanie styczniowe. Las był tradycyjnie miejscem schronienia przed zaborcą i życia podziemnego. Najwięcej śladów pozostawiła w Puszczy Kampinoskiej II wojna światowa. To tu były szlaki łączności, magazyny i punkty szkoleniowe. W czasie Powstania Warszawskiego fragment Puszczy całkowicie wolny od wroga nazywano „Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską”. To właśnie stąd partyzanci przez dwa miesiące nieśli pomoc walczącej Warszawie. Świadectwem dramatycznych wydarzeń są mogiły rozsiane po całej Puszczy i wojenne cmentarze.

Najważniejszy z nich to cmentarz-mauzoleum w Palmirach, nazywany „Katyniem Zachodu”. Spoczywa na nim 2115 ofiar tajnych niemieckich egzekucji.

Przeszłość Puszczy to bez wątpienia znacząca karta historii Warszawy, a przez to istotny fragment historii narodowej Polaków oraz całego państwa polskiego.

Przedstawiciele mediów i showbiznesu organizowali na terenie Parku liczne spotkania kulturalne, wernisaże, koncerty, konferencje. W ciągu 50 lat istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego jego obiekty i krajobrazy były przyrodniczą „oprawą” sztuk teatralnych, filmów, plenerów malarskich i fotograficznych.

Szlakami turystycznymi, ścieżkami edukacyjnymi, przez miejsca wydarzeń historycznych, cmentarze wojenne i powstańcze oraz ośrodki edukacyjne Parku przeszły milionowe rzesze pokoleń Polaków, od najmłodszych po sędziwych obywateli Rzeczypospolitej z różnych środowisk społecznych. Wszyscy otrzymali i otrzymują tu wiedzę o przyrodzie, jej znaczeniu dla człowieka i potrzebie ochrony, a także krzepiące lekcje patriotyzmu i wiedzę historyczną z naturalnymi obrazami wielkich wydarzeń.

Niepowtarzalność i unikatowe walory Kampinoskiego Parku Narodowego czynią go obiektem nie mającym przyrodniczego odpowiednika w Europie. Realizowane tu prace z zakresu ochrony przyrody (łącznie z ochroną zabytków historii), społeczne funkcje Parku (naukowa, edukacyjna, turystyczna, kulturotwórcza), a także jego ekologiczne jego znaczenie dla stolicy kraju były podstawą nadania Parkowi przez gremia europejskie i międzynarodowe statusu:

    1. Światowego Rezerwatu Biosfery „Puszcza Kampinoska”
    2. Europejskiej Ostoi Ptaków
    3. Europejskiego Węzła Ekologicznego
    4. Obszaru Natura 2000 PLC14001

Przez 50 lat Puszcza Kampinoska była terenem wielu prac praktycznych, naukowych i eksperymentów, które przywracały jej przyrodniczą świetność i ograniczały wpływ różnorodnych zagrożeń, a także budziły świadomość ekologiczną, by jej bogactwem, urodą i dobroczynnym wpływem na życie ludzi mogły cieszyć się kolejne pokolenia Polaków. Jest wymownym przykładem realizacji ponadczasowej i ponad wszelkimi podziałami idei ochrony przyrody.

Unikalna wartość przyrodnicza, zabytki narodowej historii i działalność Parku są ważnymi powodami, by w roku jubileuszowym Kampinoskiego Parku Narodowego dokonać wszechstronnego bilansu jego ochrony, przypomnieć na nowo jego rolę i znaczenie, zastanowić się nad przyszłością Parku.

Patronat honorowy nad uroczystości obejmie Minister Środowiska Maciej Nowicki, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Prymas Polski Kardynał Józef Glemp. Swój udział w obchodach jubileuszu zapowiedzieli też: Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Terminarz imprez:
    

  • 7 styczeń

Konferencja prasowa

  • 16 stycznia

    
Uroczysta akademia połączona z otwarciem wystawy malarstwa Anny i Jerzego Miszalskich
    

  • Marzec

    
Poplenerowa wystawa Grupy Malarskiej „Cytadela” z Klubu Wojsk Lądowych

  • Kwiecień     

Prezentacja Kampinoskiego Parku Narodowego,
Dzień Ziemi 2009
    

  • 9 maja    

Finał regionalny konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży: „Co w Puszczy piszczy”
    

  • Ostatnia niedziela maja

Centralna uroczystość religijna: Msza święta i odpust  w Sanktuarium Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody w Seceminie-Nowinach
    

  • 27 czerwca    

Festyn gminy Izabelin i Kampinoskiego Parku Narodowego z udziałem gości z zagranicy
    

  • 29 sierpnia    

Spotkanie emerytów i pracowników KPN  
    

  • Sierpień, Wrzesień

Otwarcie wystawy z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 65 rocznicy Powstania Warszawskiego
    

  • 5 września

Dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym – ogólnodostępna prezentacja KPN w Centrum Edukacji, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym i plenerach KPN.

  • Wrzesień

Dwudniowa konferencja naukowa

  • Październik    

Dwudniowa konferencja popularnonaukowa dla samorządów

  • Listopad

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej ”Wizje natury” połączony z otwarciem wystawy fotograficzej o KPN.

Więcej informacji: www.kampinoski-pn.gov.pl

Źródło: Kampinoski Park Narodowy


4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments