Balkonowa uprawa sukulentów. Jak uprawiać kaktusy na balkonie?
Ekologia.pl Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Balkonowa uprawa sukulentów

Balkonowa uprawa sukulentów

Odporne na suszę sukulenty to idealna roślinność dekoracyjna dla zapracowanych. Dzięki temu, że nie trzeba ich regularnie podlewać, te oryginalne rośliny świetnie sprawdzą się jako trwała ozdoba balkonu. Różnorodność form i kształtów sukulentów sprawia, że na tarasie można stworzyć niezwykle fotogeniczną, a zarazem modną kolekcję egzotycznych okazów.

Sukulenty na balkonie

Fot. Yu Jie Yang
Spis treści

Sukulenty stanowią jedne z najprostszych w pielęgnacji roślin doniczkowych. Są perfekcyjnym rozwiązaniem dla pracoholików i osób, które często podróżują. Rośliny te pozostawione bez opieki na czas urlopu są w stanie przetrwać, dzięki zdolności magazynowania wody w liściach, pędach albo korzeniach. Co ciekawe, ich różnorodne gatunki możemy znaleźć wśród wielu rodzajów i rodzin.

Kosmiczne kompozycje

Sukulenty z reguły uprawia się w osobnych doniczkach albo łączy w fantazyjne kompozycje. Najlepiej jest zestawiać ze sobą przedstawicieli Sempervivum, Aeonium, Echeveria, Sedum, Crassula i Senecio. Zachwycają one pięknymi liśćmi, które mogą przybierać różne formy, kształty i kolory. Najlepiej prezentują się kontrastowo skomponowane rośliny o przeciwstawnych barwach. Kompozycję warto wzbogacić ozdobnym naczyniem z gliny lub blachy, a także elementami dodatkowymi, takimi jak kamienie, mech tudzież suszone pędy.

Jak często podlewamy

Ze względu na niewielką powierzchnię uprawy sukulentów, rośliny te nie mogą w pełni rozwinąć swojego systemu korzeniowego, który służy im do magazynowania płynów. Z tego powodu, balkonową kolekcję succulentus należy podlewać częściej niż ich dziko rosnących przedstawicieli. Częstotliwość nawadniania zależy oczywiście od temperatury powietrza i opadów. Powinniśmy zapewnić im również odpowiednio przepuszczalne podłoże – można w tym celu użyć gotowej mieszanki ziemi do kaktusów.

Sukulenty lepsze niż bibeloty

Zadbane sukulenty w wersji miniaturowej stanowią niebanalną dekorację balkonowej przestrzeni, a przy okazji poprawiają jakość powietrza na tarasie i nie wymagają od nas intensywnej pielęgnacji, aby prezentować się nienagannie. Tego rodzaju zieleń stanowi o wiele lepszy i zdrowszy element domowego wystroju niż syntetyczne bibeloty, które często mogą być szkodliwe dla środowiska.

 

Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
4.6/5 - (7 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Świetny artykuł. Bardzo dziękujemy! :)

Do zadbania o piękny i prosty żywopłot nieocenione są
sekatory – używam od roku i sprzęt nie do zniszczenia J

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!