Najbardziej kolorowe rośliny doniczkowe

Dużo słyszymy o walorach zieleni domowej – jako dodatku do wnętrz i strażnika jakości powietrza we wnętrzach. Ale rośliny doniczkowe nie muszą być tylko zielone. Przyroda ma w zanadrzu całą gamę kolorów i deseniów, które koją zmysły i przydają aranżacjom unikalnego uroku. Patrząc na niektóre, trudno uwierzyć, że nie są to dzieła szalonego artysty. Poznaj 10 najbardziej kolorowych roślin doniczkowych!Kolorowe kwiaty doniczkowe mogą być ciekawym urozmaiceniem wystroju wnętrz, fot. gorillaimages/Shutterstock Kolorowe kwiaty doniczkowe mogą być ciekawym urozmaiceniem wystroju wnętrz, fot. asss sssa /Shutterstock
  1. Alokazja
  2. Kroton
  3. Fitonia
  4. Aglaonema
  5. Niedośpian
  6. Trzykrotka pasiata
  7. Zroślicha
  8. Kalathea
  9. Koleus
  10. Wilczomlecz
Zielony kolor liści i łodyg jest konsekwencją zawartości chlorofilu, pigmentu, który umożliwia roślinom fotosyntezę, a więc oddychanie oraz odżywianie. W świecie botanicznym pigmentów jest jednak więcej i spełniają one różne funkcje – od przyciągania zapylających owadów i ptaków po ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV. Efekt estetyczny bywa zachwycający!

Alokazja

Pochodząca z Indonezji Alocasia baginda niestety pozostaje rzadkością w sklepach ogrodniczych. Jej niezwykłe, sercowate liście zaskarbiły gatunkowi przydomek „ucho słonia” i są prawdziwym botanicznym fenomenem. Odmiany doniczkowe mają dodatkowo fantastyczne barwy, które podkreślają silne unerwienie listowia. Można wśród nich znaleźć niezwykle elegancki „Silver Dragon” o siwych liściach z ciemnozielonym nerwem oraz iście magiczny „Black Velvet” o czarnych, aksamitnych liściach. Alokazja najlepiej radzi sobie w warunkach rozproszonego światła oraz wysokiej wilgotności.
Alokazja „Silver Dragon”, fot. Firn/Shutterstock

Kroton

Kroton, zwany również trójskrzynem pstrym (Codiaeum variegatum) to z kolei bardzo popularna roślina doniczkowa, pochodząca z południowo-wschodniej Azji oraz Australii. Nazwa gatunkowa nie mogłaby być bardziej trafna – stosunkowo duże, eliptyczne liście łączą różne odcienie zieleni, żółci, czerwieni i pomarańczy, tworząc iście soczystą kompozycję. Niektóre odmiany mają nawet nuty różu i fioletu! Roślina jest o tyle efektowna, że dorasta nawet 90 cm wysokości i pięknie się rozgałęzia. Dobrze znosi nasłonecznienie (wręcz sprzyja ono intensywności kolorów) i lubi wilgoć, więc warto raz w tygodniu spryskać ją wodą z rozpraszacza. Również gleba wymaga regularnego podlewania.
Kroton pstry, fot. pisitpong2017/Shutterstock

Fitonia

Fantastycznym designem może pochwalić się również fitonia (Fittonia albivenis), pochodząca z tropikalnych lasów Peru, Kolumbii i Boliwii. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo kontrastowe wybarwienie żył biegnących przez liść niczym pajęczyna, w stanie naturalnym białe, a w uprawianych odmianach wyraziście fuksjowe, różowe lub czerwone („Pink Special”, „Diamond”, „Red Angel”). To atrakcyjne pnącze uwielbia intensywną wilgoć i raczej stłumione światło, więc jest dobrą propozycją do łazienki z oknem. Poza tym uprawia się je w terrariach oraz w donicach z innymi, wysokimi roślinami egzotycznymi, które może swobodnie oplatać. Fitonia dobrze poddaje się cięciu, a częste uszczykiwanie pędów pięknie zagęszcza jej pokrój.
Różne warianty kolorystyczne fitonii, fot. Allizwellbismillah/Shutterstock

Aglaonema

Kto lubi różowe akcenty w wystroju wnętrz, może również sięgnąć po aglaonemę (Aglaonema), łatwą w uprawie roślinę pochodzącą z tropikalnej Azji oraz Nowej Gwinei. Na świecie jest ponad 20 gatunków należących do tego rodzaju botanicznego, które sięgają od kilku centymetrów nad ziemią do nawet 2 metrów wysokości. W Azji aglaonema od wieków uprawiana jest jako roślina przynosząca szczęście, a od XIX w. jej popularność dosięgnęła Europy. Pośród najatrakcyjniejszych hybryd rozpowszechnionych w domowej uprawie znajdują się m.in. biało-zielona „Silver Queen” oraz całkowicie różowa „Pink Star”. Bardzo ciekawie prezentują się też liście odmiany „Crete Flame” – zielone z wyrazistą fuksjową obwódką oraz „Red Valentine” – jasnozielone z czerwonymi plamami. Uprawa wymaga rozproszonego światła, umiarkowanie wilgotnej gleby oraz przesadzania co 2-3 lata.
Różowa odmiana aglaonemy „Rotundum Pink”, fot. Mid Tran Designer/Shutterstock

Niedośpian

Nieco podobny do fitonii, ale o większych liściach i bardziej wyrazistym deseniu jest niedośpian kłosolistny (Hypoestes phyllostachya). W naturalnych warunkach występuje w Południowej Afryce i na Madagaskarze jako mały zimozielony krzew – wysokością nie przekracza 50 cm. Ów kompaktowy pokrój oraz małe szpiczaste liście z różowymi plamami sprawiły, że stał się doniczkowym hitem niemal na całym świecie. W ofercie jest już cała gama odmian o różnym nasyceniu różu – od pudrowego („Pink Splash”) po karminowy („Camina”). Roślinie najlepiej powodzi się w ciepłych, wilgotnych wnętrzach, z dala jednak od bezpośrednich promieni słonecznych. Raz w miesiącu warto zasilić ją uniwersalnym nawozem.
Jasnoróżowa odmiana niedośpianu kłosolistnego, fot. Jade Prevost Manuel/Shutterstock

Trzykrotka pasiata

Do roślin najbardziej kolorowych, a przy tym bardzo łatwych w uprawie należy trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina). Gatunek w stanie dzikim występuje w Meksyku, Kolumbii i Ameryce Środkowej, ale zadomowił się już również w ciepłych regionach Azji i Afryce. Jej charakterystyczny pokrój tworzą pokładające się pędy otoczone jajowatymi liśćmi o pasiastym deseniu. Jeśli chodzi o kolorystykę, najciekawsze odmiany obejmują połączenie fioletu i bieli oraz zieleni i purpury. Roślinę warto uprawiać w wiszących koszykach, dając pędom szansę na dekoracyjne zwieszanie się w dół. Nie jest ona wymagająca, jeśli chodzi o warunki świetlne i dobrze radzi sobie z okresowym przysychaniem. Na dodatek, bardzo łatwo się rozmnaża z sadzonek pędowych.
Trzykrotka pasiasta, fot. LMC1905/Shutterstock

Zroślicha

Miłośnikom wyjątkowych liści warto też polecić zroślichę stopowcową (Syngonium podophyllum). Ten tropikalny gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej oraz Afryki i występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Do najciekawszych należy bez wątpienia „Pink Allusion”, czyli okaz o eleganckim bladym odcieniu różu. W środowisku naturalnym zroślicha potrafi rosnąć jako pnącze na drzewach, bez zakorzeniania w ziemi. W domu sadzimy ją w donicy wypełnionej mieszanką ziemi oraz torfu, idealnie z podpórką, bowiem pędy potrafią się intensywnie wydłużać. Odmiany różowe i białe potrzebują stosunkowo dużo światła, te zielone dobrze radzą sobie nawet w cieniu. Liście warto zwilżać wodą w sprayu i regularnie wycierać z kurzu.
Różowa odmiana zroślichy stopowcowej, fot. mokjc/Shutterstock

Kalathea

Różnorodność roślinnych pigmentów to rzecz jedna. Sposób, w jaki Matka Natura potrafi je zaaranżować, to całkiem inny poziom fantazji, który doskonale odzwierciedlają liście Kalathei (Calathea). Ten rodzaj botaniczny obejmuje nawet 60 gatunków typowych dla strefy tropikalnej obu Ameryk. W latach 70 ubiegłego wieku zaczęły one być uprawiane w donicach i dziś możemy wybierać z szerokiego zakresu fantazyjnych kultywarów. Szerokie eliptyczne liście są niby ręcznie malowane – każdy detal ich designu wydaje się starannie przemyślany. A wszystko to w przenikających się odcieniach zieleni, bieli, czerwieni i fioletu. Aby zachować maksimum ich walorów estetycznych należy chronić je przez bezpośrednimi promieniami słonecznymi i utrzymywać ziemię w donicy w stałej wilgotności, ale bez przemaczania.
Szeroki asortyment odmian Kalathei, fot. LADDAWAN photo/Shutterstock

Koleus

Do wielobarwnych kompozycji na parapecie doskonale pasuje koleus (Plectranthus scutellarioides/ Coleus blumei) dostępny przede wszystkim w formie atrakcyjnych hybryd. To kolejna tropikalna bylina, która przyjmuje postać rozgałęzionych krzewinek z niewielkimi liśćmi o atrakcyjnie ząbkowanych brzegach i omszonej powierzchni. Jej największym atutem są wyraziste desenie odwzorowujące zwykle kształt liście: zielono-białe, zielono-żółte, zielono-purpurowe, a nawet zielono-biało-różowe. Najciekawiej prezentują się donice łączące kilka różnobarwnych kultywarów – taki akcent rozweseli nawet najbardziej ponure wnętrza. Koleus potrzebuje jednak stosunkowo dużo słońca i regularnego przesadzania co roku.
Różne odmiany kolorystyczne koleusa, fot. Fusso_pics/Shutterstock

Wilczomlecz

Zwany popularnie gwiazdą betlejemską lub poisencją, wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) niepotrzebnie kojarzy się wyłącznie ze świętami Bożego Narodzenia. Te niewielkie krzewinki pochodzące z Meksyku i Gwatemali mogą być neutralną ozdobą wnętrz, zwłaszcza jeśli wybierzemy odmiany inne niż tradycyjne, zielono-czerwone. A jest z czego wybierać, bo dekoracyjne liście na wierzchu pędów (wbrew pozorom nie są to kwiaty) bywają kremowe, różowe, brzoskwiniowe, a nawet nakrapiane. Niestety, uprawa poisencji wymaga nieco uwagi – nie lubi ona suszy ani nadmiaru wody, zmian temperatury, ani też bezpośrednich promieni słonecznych.
Różowa odmiana, C.Aphirak/Shutterstock
Zawsze można też postawić na rośliny doniczkowe kwitnące, które oprócz zielonych liści zachwycają wyraźnymi odcieniami kwiatów. W tej kategorii do wnętrzarskich ulubieńców należą na pewno orchidee, anturium, strelicje, cyklameny czy kalanchoe. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli się cieszyć regularnym kwitnieniem, choć oczywiście nie będzie ono nigdy ciągłe – pod tym względem rośliny o kolorowych liściach są bezkonkurencyjne.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „23 COLORFUL HOUSEPLANTS TO WARM UP YOUR HOME THIS WINTER” Kristina Hicks-Hamblin, https://gardenerspath.com/plants/houseplants/colorful-winter/, 13/09/2023
2. “20 Most Colorful Houseplants (Because You’re Ready for Something New)” Arricca Elin SanSon, https://www.purewow.com/home/most-colorful-houseplants, 13/09/2023
3. “33 Colorful Houseplants You’ll Love | Colorful Indoor Houseplants” BalconyGardenWeb, https://balconygardenweb.com/colorful-indoor-houseplants/, 13/09/2023
4. “21 Colorful Houseplants That Stand Out from All the Green” Taylor Fuller, https://www.thespruce.com/colorful-houseplants-that-stand-out-5207432, 13/09/2023
5. “14 Colorful Indoor Houseplants That Will Brighten Up Your Home” Alexandra Jones, https://www.mydomaine.com/houseplants-with-colorful-leaves-4797391, 13/09/2023

Ocena (5.0) Oceń: