Storczyki (orchidee) kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja storczyków

Storczyki, to z jednej strony, najszlachetniejsze z kwiatów, z drugiej, poniekąd chwasty, krzyżujące się i samoistnie rozprzestrzeniający… Licząca 25 tysięcy gatunków rodzina storczyków nie przestaje zachwycać i zadziwiać ludzkości. W wielu polskich domach storczyki zagościły już na dobre jako dekoracja parapetów i stołów jadalnych, ale mało kto wie, że orchidee można uprawiać także w przydomowych ogródkach.Orchidea Dendrobium – odmiana do wnętrz; źródło: pixabay.comOrchidea Dendrobium – odmiana do wnętrz; źródło: pixabay.com

Choć storczyki tradycyjnie kojarzą się z wilgotnym, tropikalnym klimatem – i faktycznie, w dżungli rośnie ich ogromna większość – niektóre gatunki orchidei są zimnolubne i zawędrowały nawet w rejony koła podbiegunowego. W Polsce, w stanie dzikim rośnie ok. 40 gatunków, który upodobały sobie zarówno łąki i torfowiska, jak i góry. Do najbardziej znanych rodzimych okazów należą obuwik pospolity, listera sercowata, stoplamek bzowy, dwulistnik muszy czy kruszczyk błotny. W ogródkach natomiast najczęściej pojawiają się bletilla pasiasta, kruszczyk szerokolistny, stoplamek szerokolistny, a także różne odmiany obuwika. Czego można się spodziewać po ogrodowych orchideach? Przede wszystkim pięknego kwiecia, które zwykle pojawia się w okresie od maja do lipca, ale także kuszących zapachów.

Odmiany uprawiane w doniczkach to natomiast storczyki ciepłolubne, którym powodzi się dobrze tylko w domowym zaciszu. Do najbardziej popularnych i cenionych, które jednocześnie nie sprawiają większych problemów w uprawie, należą orchidee Falenopsis, Dendrobium, Cymbidia, Katleja i Miltonia.

Storczyki - wymagania glebowe


Ogrom gatunków i odmian orchidei utrudnia ogólne określenie sprzyjających im warunków – każda roślina może mieć swoje własne kaprysy i z wymaganiami każdej z osobna warto się zapoznać, aby cieszyć się pięknymi kwiatami. Uprawiane w Polsce odmiany ogrodowe co do zasady preferują żyzną, wilgotną glebę o próchniczym charakterze. Różni je natomiast dość znacznie zapotrzebowanie na słońce – niektóre odmiany wymagają zacienionego stanowiska, podczas gdy innym do szczęścia potrzebne jest intensywne słońce.

Jeśli chodzi o storczyki uprawiane w domu, to większa część z nich pochodzi od gatunków tropikalnych rosnących w naturalnym stanie na drzewach. Ta wisząca pozycja wiąże się z dość znaczącą ekspozycją korzeni, którym do życia potrzebne jest światło dzienne. We wnętrzach ciepłolubne, nadrzewne storczyki (tzw. epifity) hodujemy więc idealnie w transparentnych donicach z niewielką ilością podłoża – nagie korzenie powinny być widoczne. Odmiany takie jak Cymbidia wymagają z kolei doniczek z torfowym podłożem o dużej zawartości próchnicy. Niektórym gatunkom, takim jak Paphiopedilum i Phragmipedium, bardzo dobrze powodzi się również w uprawie hydroponicznej, gdzie podłoże zastępują keramzyt i woda.


Bletilla. By Takashi Hososhima from Tokyo, Japan (Bletilla striata) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons


Orchidea Paphiopedilum; źródło: stockfreeimages.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy