Gwiazdosz potrójny (Geastrum triplex)
![Gwiazdosz potrójny. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/01/geastrum-triplex-p34-1.jpg)
Wstęp
Gwiazdosz potrójny jest grzybem niejadalnym. Podaje się, że w świeżym stanie grzyb ten należy do najpiękniejszych z gatunku Geastrum. W Polsce jest grzybem rzadkim.
Sezon
Rośnie od września do listopada.
Występowanie
Występuje w lasach liściastych. Można go również znaleźć w parkach, starych ogrodach i innych zaniedbanych zakątkach, rośnie wówczas pod jesionami, bukami, dębami, lipami, klonami i grabami. Czasami rośnie wśród pokrzyw, malin czy niecierpków. Występuje również na obrzeżach lasów. Raczej rzadko pojawia się w lasach iglastych. Rośnie pojedynczo lub w grupach.
Wygląd
Młode, nierozwinięte owocniki gwiazdosza potrójnego przypominają kształtem cebulki. Mają barwę ochrowobrązową lub bladoróżową.
Okrywa zewnętrzna (egzoperydium) pęka na 4-8 nierównych, mięsistych ramion, które rozchylają się i przypominają wyglądem gwiazdę. Rozwinięte owocniki mają średnicę od 5 do 18 cm. Ramiona są od wewnętrznej strony gładkie i mają barwę jasno lub ciemnobrązową, mogą posiadać również czerwonawy odcień.
Okrywa wewnętrzna (endoperydium) ma kulisty, trochę spłaszczony kształt. Osiąga 2-5 cm średnicy. Ma taką samą barwę jak zewnętrzna strona ramion, jednak wraz z wiekiem przybiera inny kolor – staje się ochrowobrązowa. Jest siedząca lub znajduje się na krótkiej szyjce. Otwiera się na szczycie – jest to miejsce ujścia zarodników.
Zarodniki mają kulisty kształt, są krótkokolczaste. Wysyp koloru jasnobrązowego.
Właściwości
Gwiazdosz potrójny jest grzybem niejadalnym.
Zastosowanie
Nie posiada żadnego zastosowania.