Korzeniowiec sosnowy (Heterobasidion annosum)

Wstęp
Korzeniowiec sosnowy to wszędobylska, bardzo szkodliwa dla leśnictwa i ogrodnictwa, niejadalna huba, należąca do rodziny jodłownicowatych Bondarzewiaceae. Powodują bardzo intensywną zgniliznę korozyjną (zwaną też zgnilizną: białą jamkową, kieszonkową i/lub pstrą).
Sezon
Korzeniowiec sosnowy tworzy trwałe owocniki, żyjące po kilka lat. Wzrost owocników i zarodnikowanie mogą się zacząć już wiosną.
Występowanie
Preferuje lasy na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym, na glebach kwaśnych trafia się rzadziej. Szczególnie częsty bywa w plantacjach leśnych na glebach wcześniej użytkowanych rolniczo. Powoduje wtedy ogromne straty finansowe. Tam gdzie słabo tworzy owocniki, rozkłada się wilgotne drewno, a potem sprawdza poszukuje pod mikroskopem jego konidiów.
Wygląd
Miąższ korzeniowca sosnowego może mieć 5-30 mm grubości. Odznacza się kolorem jasnego drewna. W dotyku bywa łykowaty bądź korkowaty. Woń ma dość miłą, słodkawą. Strzępki, tak generatywne, jak wegetatywne (szkieletowe) są szkliste.
Spośród pozostałych hub dość podobne są pokrewne korzeniowce: drobnopory (Heterobasidion parviporum) oraz jodłowy (H. abietinum). Korzeniowiec drobnopory pasożytuje niemal zawsze na świerkach i ma drobniejsze pory. Korzenioweiec jodłowy przywiązany jest do jodeł. Jamczatka rzędowa (Antrodia serialis) różni się od korzeniowca sosnowego jaśniejszymi, bardziej żółtawymi owocnikami.
Właściwości
Korzeniowiec sosnowy to jedna z najszkodliwszych hub, odpowiedzialnych za białą (korozyjną, pstrą) zgniliznę drewna. Porażone przezeń drzewa próchnieją na kilka metrów nad ziemię, najmocniej jodły i świerki, nawet do kilkunastu metrów.
Zastosowanie
Korzeniowiec sosnowy nie posiadał dawniej żadnych zastosowań. Obecnie jednak trwają badania kliniczne nad właściwościami leczniczymi tego grzyba.