Lakownica żółtawa (Ganoderma lucidum)
Wstęp
Lakownica żółtawa to gatunek z rodziny żagwiowatych, Grzyb Reishi spotykany jest pojedynczo lub tworzy on liczne grupy. Warto wiedzieć, że żagiew lśniąca to organizm określany przez biologów jako saprofit bądź pasożyt. Atakuje głownie drzewa chore, osłabione albo uszkodzone. Jego obecność powoduje, że miejsce, z którego wyrasta zmienia kolor na żółtawy.
Lakownica żółtawa (grzyb Reishi) określana jest jako grzyb niejadalny. Jednak duża zawartość polisaharydów np. beta-glukanów oraz triterpenów, sprawia, że w medycynie chińskiej żagiew lśniąca jest stosowana jako produkt leczniczy.
Występowanie
Lakownica żółtawa, czy też lśniąca występuje na całym świecie, nawet na Antarktydzie i licznych wyspach. Zarówno w Polsce, jak i całej Europie jest dość rzadkim okazem. Najliczniej ten gatunek, rośnie na ciepłych obszarach, przede wszystkim na drzewach liściastych.
Sezon
Grzyby Reishi, czyli żagiew lśniącą spotkać można przez cały rok, ale młode osobniki pojawiają się latem i jesienią. Gatunek ten przede wszystkim występuje w lasach, parkach, a nawet przydomowych ogrodach. Jego siedliskiem zazwyczaj są pniaki, korzenie lub dolne części pni, głównie chorych lub martwych drzew. Choć zdarzają się osobniki, które rosną bezpośrednio z gleby.
Charakterystyka
W Polsce żagiew lśniąca jest znana jako gatunek niejadalny. Natomiast w Chinach to grzyb należący do grupy leczniczych. Dlatego w medycynie tego kraju wykorzystuje się go podczas walki z licznymi dolegliwościami. Używany jest m.in. na bezsenność, czy do wzmocnienia płodności.
Wygląd
Kapelusz osiąga średnicę od 8 do nawet 28 cm i grubość od 2 do 3 cm. Ma kształt półokrągły lub nerkowaty. Jego powierzchnia jest lśniąca, ale nierówna, ponieważ bardzo często znajdują się na niej bruzdy. Na początku lakownica żółtawa ma barwę pomarańczową, później staje się pomarańczowobrązowy lub czerwonobrązowy. Ma nieregularne rowkowanie.
Trzon tego grzyba osiąga długość do 15 cm i grubość do 2 cm. Ma walcowaty kształt i jest pokryty guzkami. Jest zabarwiony podobnie do kapelusza. Warto wiedzieć, że można znaleźć okazy lakownicy żółtawej, które nie posiadają trzonu – są przyrośnięte bokiem. Występują również osobniki ze szczątkowym trzonem.
Rurki huby lakierowanej mają od 2 do 30 mm długości. Na początku przybierają barwę białą, później stają się ochrowe, brązowawe. Są jednowarstwowe, choć zdarza się, że ten gatunek grzyba może mieć dwie lub trzy warstwy. Ponadto jego pory są okrągłe i niewielkie.
Żagiew lśniąca ma miąższ zabarwiony na biało, natomiast tuż nad rurkami jest ochrowy. Konsystencja przypomina gąbkę. Nie posiada smaku oraz zapachu.
Zarodniki tego grzyba są elipsoidalne, a wysyp zarodników opisywany jest jako brązowawy.
Właściwości
W medycynie wschodu grzyb Reishi uznawany jest za bardzo cenny środek leczniczy. Pomaga między innymi w leczeniu żółtaczki, astmy, nadciśnienia. Lakownicę żółtawa wykorzystuje się także w leczeniu nowotworów oraz do wzmacniania organizmu. W Polsce z huby lakierowanej robi się napar lub ekstrakt do leczenia wielu dolegliwości, między innymi w profilaktycznym oddziaływaniu na układ sercowo-naczyniowy, do wspomagania detoksykacji organizmu czy jako środek wzmacniający naturalną odporność organizmu. Żagiew lśniąca stosowana jest także do profilaktyki antynowotworowej. Znana jest także z właściwości kojących skórę, dlatego idealnie sprawdza się do leczenia stanów zapalnych skóry lub do łagodzenia alergii. Ten grzyb jest również wykorzystywany wspomagająco w leczeniu cukrzycy oraz choroby Alzheimera
Zastosowanie
Do kuracji leczniczej wykorzystuje się sporządzony z grzybów napar lub ekstrakt. W aptekach znaleźć można również suplementy z dodatkiem lakownicy żółtawej. Huba lakierowana jest opisywana także jako organizm z dużym potencjałem zdrowotnym. Jednak wymaga jeszcze przeprowadzenia większej liczby badań klinicznych, aby jej zastosowanie odbywało się na znacznie większą skalę.
Lakownica żółtawa – pytania i odpowiedzi
Jak wygląda lakownica lśniąca, czyli żółtawa?
Należy wiedzieć, że ten gatunek grzyba jest całkiem spory, ponieważ sam jego trzonek może osiągnąć 15 cm. Natomiast jego kapelusz o nerkowatym kształcie może być szeroki nawet na 28 cm. Powierzchnia owocnika lakownicy żółtawej bardzo często pokryta jest licznymi bruzdami.
Czy lakownica lśniąca jest gatunkiem jadalnym?
Żagiew lśniąca jest grzybem niejadalnym. Jednak w tradycyjnej medycynie chińskiej od lat stosowany jest, jako środek leczniczy na wiele rozmaitych schorzeń
Gdzie występuje lakownica żółtawa?
Grzyby z tego gatunku obecne są na całym świecie. Spotkać je można także w zimnej i odległej Antarktydzie. Jednak na terenie Europy nie jest on najliczniejszy.
Ja znalazłem coś takiego, wygląda podobnie.
Na zdjęciu nagłówkowym artykułu to nie ganoderma.