Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
Miękusz szafranowy (Hapalopilus croceus)

Spis treści
Wstęp
Miękusz szafranowy to bardzo charakterystyczny z wyglądu grzyb, który podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Jest grzybem niejadalnym.
Występowanie
Miękusz szafranowy rośnie na żywych i martwych pniach drzew liściastych, w głównej mierze na dębach. Jest bardzo rzadkim gatunkiem w Polsce, dotychczas znaleziono jedynie trzy stanowiska występowania tego okazu w naszym kraju.
Sezon
Miękusz szafranowy rośnie od lipca do października
Wygląd
Owocnik miękusz szafranowego osiąga szerokość od 5 do 10 cm i grubość od 1 do 4 cm. Ma półkolisty kształt, przyrasta bokiem do podłoża, jest rozpostarto odgięty lub poduchowaty. Powierzchnia u młodych okazów jest delikatnie aksamitna, później zmienia się na nagą i pomarszczoną. Barwa czerwonopomarańczowa, u nasady brązowawa.
Miąższ miękusza szafranowego jest elastyczny, gąbczasty. Ma barwę kremowopomarańczową do karminowej. Po wyschnięciu staje się twardy i zmienia barwę na kremowobrązową.
Rurki mają barwę miąższu. Na początku są koliste, z wiekiem staje się nieregularne w kształcie.
Zarodniki szerokoelipsoidalne, gładkie. Wysyp zarodników jasnosłomkowy.
Właściwości
Miękusz szafranowy nie wykazuje żadnych właściwości.
Zastosowanie
Miękusz szafranowy nie posiada żadnego zastosowania ze względu na ochronę gatunkową, jest wpisany na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski ze statusem E – gatunek wymierający.
Subscribe
0 komentarzy