Wrośniak miękkowłosy (Trametes pubescens)

Wstęp
Sezon
Występowanie
Wrośniak miękkowłosy podawany jest z Kanady, USA oraz Eurazji (po Pakistan oraz Indie na południu, Koreę i rosyjski Daleki Wschód na wschodzie). Odszukano go również w krajach afrykańskich (Tanzania, Kenia, Etiopia), gdzie rośnie na moczarach, w górach i na wyżynach o chłodnym mikroklimacie. Na Starym Kontynencie pozostaje rzadki. Umieszczono go na Czerwonych Listach gatunków wymierających m.in. w Polsce (kategorii zagrożenia R – rzadkie), Danii oraz Austrii. W ostatnich latach odszukano go na kilku stanowiskach w lubelskim, łódzkim, śląskim oraz podkarpackim.
Wygląd
Owocniki wrośniaka miękkowłosego mogą mierzyć do 80 mm szerokości. Najczęściej wyrastają całą grupą, nachodząc dachówkowato na siebie. Za życia i tuż po zebraniu dość ciężkie, sprężyste i białawe, po zasuszeniu stają się lżejsze, kruche i mocno żółte w barwie.
Kapelusz tej huby może przyrastać do drewna dwojako: centralnie lub bokiem. Jeżeli przyrósł centralnie to przybiera kształt nerki albo talerzyka; jeśli przyrósł bokiem to ma kształt konsoli. Od reszty przedstawicieli rodzaju wrośniak różni się wyraźnie bardzo jasnym, niemal białym kolorem i słabo dostrzegalnym strefowaniem. Za młodu śnieżno biały, w dojrzałym wieku robi się kremowy lub jasno szary. Młode i średnie owocniki charakteryzują się miękkim, ale obfitym owłosieniem (stąd nazwa), natomiast stare okazy mogą być prawie nagie, za to pomarszczone, wręcz chropowate w dotyku, tak promieniście jak i wzdłużnie. Fakturę owłosienia tego wrośniaka porównuje się czasem do jedwabiu bądź aksamitu.
Hymenofor rurkowaty z rurkami długimi na 6 mm, początkowo biały, potem kremowy, u najstarszych owocników żółtawy. Pory wrośniaka miękkowłosego są kanciaste ale zaokrąglone, o 3-5 kątach, dość niewielkie, gdyż mierzące 3-4 mm.
Miąższ bardzo twardy, ale sprężysty i łykowaty zarazem. Długo zachowuje czysto białą barwę. Nie posiada wyraźnego aromatu ani smaku.
Wysyp zarodników biały. Spory są nieamyloidalne, walcowate i pozbawione urzeźbienia (gładkie). Osiągają 1,5-2,0 na 0,7-0,5 μm.
Właściwości
Zastosowanie
Wrośniak miękkowłosy w Europie, USA i Kanadzie uważany za niejadalnego aczkolwiek spożywany w Hong Kongu.