Dziecko połknęło baterię? Miód może uratować życie

Mała, okrągła, płaska bateria to szczególne zagrożenie dla dzieci. Dlaczego? Bo ze względu na swój rozmiar jest łatwa do połknięcia. Gdy pojawi się w żołądku dziecka, może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a w konsekwencji do śmierci. Co zrobić, gdy dziecko połknie baterie? Należy niezwłocznie udać się do szpitala. Ale zanim dotrzemy do profesjonalnej pomocy lekarskiej możemy podać dziecku miód. Ten słodki, lepki płyn może ograniczyć groźne dla życia obrażenia, spowodowane przez zawarte w miniaturowych bateriach żrące substancje – informuje pismo „The Laryngoscope”.Fot. OMfotovideocontent/ShutterstockFot. OMfotovideocontent/Shutterstock

Najmłodsi najczęściej połykają fragmenty zabawek lub guziki. Jednak największe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy dziecko połknie baterie. Baterie guzikowe, które służą do zasilania wielu urządzeń, są małe i wyglądają jak cukierki. Dlatego niektóre dzieci, myląc je ze słodyczami, wkłada je do buzi i połyka.
„Rocznie w Stanach Zjednoczonych 2500 dzieci połyka baterie. W porównaniu z poprzednią dekadą 12-krotnie wzrosła liczba zgonów z tego powodu” ‒ powiedział dr Ian N. Jacobs z Children's Hospital of Philadelphia (CHOP).

Po połknięciu baterii dziecko może skarżyć się na ból gardła, kaszel i gorączkę. Mogą to jednak być objawy wielu chorób, co oznacza, że rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich pociecha połknęła śmiercionośną baterię.

Jeżeli już dojdziemy to tego, co jest przyczyną dolegliwości trzeba działać szybko. Im dłużej akumulator znajduje się w organizmie dziecka, tym więcej może powodować szkód. Mogą pojawić się ciężkie powikłania, takie jak perforacja przełyku, paraliż strun głosowych i nadżerka dróg oddechowych i uszkodzenie tkanek. Wymuszone wymioty wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Ważna jest szybka pomoc.

Naukowcy z Children's Hospital of Philadelphia (CHOP) postanowili poszukać doraźnego rozwiązania, które mogłoby pomóc dziecku, zanim zostanie poddane leczeniu szpitalnemu. W tym celu przebadali kilka substancji, które mogłyby zneutralizować żrący płyn z baterii.

Po przetestowaniu wielu soków, napojów sportowych i napojów gazowanych naukowcy odkryli, że najlepszym remedium jest miód. Miód ograniczył zasięg obrażeń ciała i chronił tkankę przed baterią. Poza tym ze względu na swój słodki smak dzieci z chęcią go spożywają.

„Zbadaliśmy wiele typowych domowych i medycznych płynów, a nasze badanie wykazało, że miód i sucralfat wykazują najbardziej ochronne działanie przeciwko uszkodzeniom powodowanym przez baterie guzikowe, sprawiające, że urazy są powierzchowne” ‒ powiedział Kris Jatana z zespołu badawczego.

Zespół zaleca rodzicom, że jeśli ich dziecko połknie baterię guzikową, powinni podawać miód w regularnych odstępach czasu, dopóki nie dotrą do szpitala, gdzie personel może następnie użyć leku o nazwie sukralfat przed wyjęciem baterii.

Uwaga!
Rodzice nie powinni podawać miodu dziecku, które jest na niego uczulone lub jeśli dziecko cierpi na perforację przełyku. Dzieci poniżej 1 roku życia w ogóle nie powinny spożywać miodu.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

Pismo „The Laryngoscope”

Ocena (3.2) Oceń: