Jaki kolor ma skóra niedźwiedzia polarnego?
Niektóre gatunki zwierząt przez swoje unikalne cechy są dobrze znane i rozpoznawane przez ludzi na całym świecie. Tak jest na pewno z niedźwiedziem polarnym, czyli największym obecnie żyjącym lądowym drapieżnikiem. Ten ssak może osiągać wagę nawet 800 kg i długość do ponad 300 cm. Gatunek oddzielił się od innych niedźwiedziowatych około 200 tys. lat temu, dlatego wyróżnia się budową ciała oraz trybem życia. Niemal każdy wie, że opisywane drapieżniki mają białe lub kremowe futro i żyją na terenach arktycznych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawą, jaki kolor ma ich skóra. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj tekst!
Przystosowanie niedźwiedzia polarnego do trudnych warunków
Aby przetrwać w Arktyce, czyli krainie mrozów, lodowych pustyń i oceanu odmarzającego wyłącznie latem, trzeba być odpowiednio przystosowanym. To, jaki kolor ma skóra niedźwiedzi polarnych, ma również związek z procesem adaptacji do trudnych warunków. Wskazane zwierzęta wyróżniają się stosunkowo wąską szyją oraz długą czaszką, a między ich potężnymi palcami znajduje się błona pławna. Dzięki tym cechom ssaki bardzo dobrze pływają i są w stanie nurkować (pod wodą wytrzymują do 2 minut), aby zdobyć pokarm.
Ten drapieżnik jest najbardziej mięsożernym przedstawicielem swojej rodziny, a jego dieta składa się głównie z fok. Ma on bardzo dobry węch, gdyż potrafi wyczuć krew nawet z kilkunastu kilometrów. W czasie łowów zakrada się w pobliże ofiary albo czatuje nad przeręblem, czekając na jej wynurzenie.
Kolor skóry niedźwiedzia polarnego
Niemal każdy, kto widział opisywane zwierzę, powie, że jest ono białe bądź kremowe. Stwierdzenie to można uznać w zasadzie za słuszne, jednakże prawda jest nieco bardziej skomplikowana. Włosy, które tworzą sierść niedźwiedzia, są półprzezroczyste i odbijają światło, dlatego wyglądają na białe. Grube futro (pokrywające ciało od nosa do ogona) i podszerstek, a także warstwa tłuszczu dobrze chronią go przed zimnem. Te ssaki linieją od maja do sierpnia, jednak nie zrzucają całkowicie sierści, dzięki czemu zapewniają sobie kamuflaż przez cały rok.
Widoczna na pierwszy rzut oka warstwa została już omówiona, więc pojawia się pytanie, jaki kolor ma skóra niedźwiedzia polarnego. Jest ona czarna, co pozwala doskonale pochłaniać światło. W połączeniu z półprzezroczystymi włosami działa jak szklarnia – efektywnie zamienia promienie słoneczne w ciepło. To niezwykle przydatne w mroźne dni, jednak drapieżniki te przegrzewają się przy temperaturach wyższych niż 10 stopni Celsjusza.
Niedźwiedź polarny – gatunek zagrożony
Zwierzęta żyjące na terenach okołobiegunowych budzą podziw i są przykładem, że nawet w nieprzyjaznych warunkach może kwitnąć życie. Rozmiary, umiejętność pływania, kolor futra i skóry to wyróżniki niedźwiedzi polarnych. Niestety istnieje duże ryzyko, że w przyszłości liczba tych majestatycznych ssaków stanie się dramatycznie mała, gdyż są one zagrożone wyginięciem. Wszystko przez zmiany klimatyczne i związane z nimi topnienia lodu. Nadciągająca katastrofa ekologiczna sprawia, że nawet tak silne i dobrze przystosowane do trudnych okoliczności drapieżniki mogą mieć problemy z przetrwaniem.
- KINGA DOBOSZ, MARIA IWONA ŻMIJEWSKA; ZAGROŻENIA POPULACJI NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO URSUS MARITIMUS Z REJONÓW ARKTYKI KANADYJSKIEJ; Kosmos, Tom 68 2019, Numer 3 (324), Strony 399–408;
- Nick Lunn, Dag Vongraven, Scott Schliebe, Stanislav Belikov; Polar bears; Arctic Biodiversity Trends 2010;
- WWF, Why do polar bears have white fur? And nine other polar bear facts; https://www.worldwildlife.org/stories/why-do-polar-bears-have-white-fur-and-nine-other-polar-bear-facts;



