Niedźwiedź polarny – opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę niedźwiedź polarny ciekawostki

Drapieżnik ten w toku ewolucji zyskał bardzo wiele cech, które pozwoliły mu funkcjonować w środowisku, w którym mu przyszło żyć. A żyje na dalekiej północy, gdzie żeby przeżyć, trzeba polować zarówno na lądzie jak i pod wodą. Niedźwiedź polarny jest doskonałym przykładem na to w jaki sposób działa ewolucja, bowiem posiadł pewne cechy, które odróżniają go od innych niedźwiedzi.Niedźwiedź polarny w Schonbrunn Zoo, fot. Kacper KowalczykNiedźwiedź polarny w Schonbrunn Zoo, fot. Kacper Kowalczyk

Biały niedźwiedź

Kiedy patrzę na to zwierzę, widzę w nim nie tylko zwykłego niedźwiedzia, ale coś więcej. Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus) jest nie tylko niezwykłą „maszyną do zabijania”, ale także troskliwym rodzicem, któremu na sercu leży dobro jego potomstwa. I kto by pomyślał, że istota z taką czaszką, wyposażoną w tak ostre zęby, jednocześnie potrafi być brutalna oraz delikatna jak piórko na wietrze. Dlaczego mam go za niezwykłego? Bo w przeciwieństwie do swoich pobratymców posiada pewną zdolność, dzięki której przetrwał w tak trudnych warunkach jakie funduje mu życie na półkuli północnej. Potrafi nurkować, a także polować pod wodą, czego nie umieją inne, obecnie żyjące na świecie niedźwiedzie. Rządzą tym pewne mechanizmy fizjologiczne oraz anatomiczne, o których jeszcze będzie. Drapieżnik dorasta do około 3 metrów długości ciała oraz wysokości w kłębie 1,3 – 1,5 m w przypadku samców i nieco mniej, bo około 2,1 m oraz 1,2 m w przypadku samic. Średnia masa ciała samców wynosi 489 kg, natomiast samice zazwyczaj ważą nie więcej niż 400 kg. Większe osobniki można spotkać w południowym zasięgu występowania gatunku i im dalej na północ, tym mniejsze niedźwiedzie. Chociaż w tym przypadku pojęcie mały jest względne! Naukowcy podejrzewają, że w naturze żyją także takie drapieżniki, których masa ciała może dochodzić do 800 kg. Póki co największy znany osobnik ważył 654 kg i był to samiec odłowiony w ramach badań nad tym gatunkiem w 1992 roku w wieku 13 lat, regularnie występujący nad Zatoką Hudsona.

Ogromne rozmiary drapieżnika to jedno, a drugie to futro. Niedźwiedź polarny jest cały pokryty futrem, zwłaszcza w zimie. Od szczytu nosa aż po ogon. Nawet przestrzeń pomiędzy poduszkami palcowymi ma zarośniętą, akurat w tym przypadku jest to uzasadnione nie tylko ochroną przed zimnem, ale także większą powierzchnią stopy, gdy ssak kroczy po ziemi pokrytej śniegiem. Dzięki temu nie zapada się pod swoim własnym ciężarem. Dodatkowym narzędziem, którego próżno szukać u innych, podobnych zwierząt, są błony pławne pomiędzy palcami. Nie trudno się domyślić, że ta cecha pozwala na funkcjonowanie pod wodą. Co ciekawe skóra niedźwiedzia ukryta pod białym futrem ma kolor czarny. Można to zauważyć u osobników z ubytkami sierści spowodowanymi albo bójkami pomiędzy samcami, albo w wyniku polowania oraz walki z szarpiącą ofiarą. Czasami kolor skóry jest także zauważalny u osobników wymieniających futro z zimowego na wiosenne. Takie ubytki mają absolutnie fizjologiczne podłoże. Z reguły wymiana sierści ma miejsce od kwietnia do maja. Zwierzęta te posiadają także jeszcze jedną zdolność. Mogą pochłaniać promieniowanie UV. Odkrycie tego wywołało wiele spekulacji na temat możliwości wykorzystania przez niedźwiedzie promieni UV. Wiele osób zastanawiało i zastanawia się do dziś po co to zwierzęciu? Bardzo prawdopodobna wydaje się teoria, która głosi, że zwierzęta odzyskują energię z pochłanianych przez siebie promieni. Może mieć to swoje uzasadnienie, zwłaszcza wtedy, kiedy weźmiemy pod uwagę w jakich trudnych warunkach funkcjonuje nasz bohater. Grudzień – styczeń to czas porodów. Wtedy na świat przychodzą dwa małe niedźwiedzie polarne. Ich masa ciała w tym momencie życia wynosi 600 – 700 gramów. Oseski szybko rosną i już w marcu osiągają masę ciała w granicach 13 kg, stając się tym samym pełnoprawnym młodym niedźwiedziem. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 – 5 lat i przez ten czas, zanim dorosną szwendają się szukając swojego miejsca na świecie.


Młode niedźwiadki polarne. U.S. Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia Commons
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy