Jak odstraszyć wilki? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Jak odstraszyć wilki?

Jak odstraszyć wilki?

Dzikie zwierzęta często boją się ludzi. Nie inaczej jest w przypadku wilków. Mimo iż w kulturze popularnej często są przedstawiane jako krwiożercze bestie, raczej nie atakują człowieka. Zdaniem znawców tematu, badaczy i osób na co dzień zajmujących się nimi w rezerwatach, osobniki tego gatunku mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do nas tylko w kilku sytuacjach. Jak w razie potrzeby je odstraszyć? Czego unikać, by ich nie sprowokować?

Fot. Wirestock Creators/Shutterstock

Ludzi atakują wyłącznie osobniki wściekłe lub niemające innego wyjścia, fot. Wirestock Creators/Shutterstock
Spis treści

Czy wilki często atakują ludzi?

Na terenie Polski od końca II wojny światowej nie odnotowano żadnego przypadku ludzkiego zgonu spowodowanego przez wilka. Naukowcy z reguły zgadzają się co do jednego: drapieżnik nie zaatakuje człowieka, jeśli nie będzie przyparty do muru. Jeżeli dostrzeże jakiekolwiek inne wyjście z sytuacji, raczej będzie starał się unikać bliskiego kontaktu z ludźmi. Twierdzi się, że jedynymi osobnikami przejawiającymi agresywne zachowania względem przedstawicieli naszego gatunku są te, które zachorowały na wściekliznę.

Wilki a psy

Mówi się też, że rzadko zdarzające się napaści na przechodzących przez las turystów mogą być dziełem dzikich mieszańców psowatych z ich krewnymi – psami. O dziwo, te ostatnie częściej gryzą nieostrożne osoby niż z pozoru wrodzy bohaterowie tego artykułu. Same też mogą być atakowane, podobnie jak koty, szczególnie gdy wilki zainteresują się ich karmą lub będą podejrzewały domowych pupili o chęć skrzywdzenia członków ich grupy rodzinnej lub odebrania jej dostępu do pożywienia.

Czasem dochodzi do przypadków zagryzienia psów przez wilki. To właśnie nasi podopieczni są bowiem konkurencją dla dzikich mieszkańców lasów, a nie my. Właściciele pozwalający swoim pupilom udawać się samotnie w okolice, w których żerują leśne drapieżniki, narażają ich na niebezpieczeństwo. Leśne zwierzęta bronią dostępu do pożywienia i innych zasobów. Nie zabijają pod wpływem impulsu – po prostu chcą ochronić swój dom oraz grupę rodzinną.

Jak można było przeczytać wyżej, dzikie drapieżniki niechętnie wchodzą w interakcje z człowiekiem, ale mogą być groźne dla psów lub innych zwierząt domowych, które wchodzą im w drogę. Dlatego warto sprawdzić, czego nie robić, by ich nie sprowokować.

Co może skłonić wilka do ataku?

Każdy osobnik może ugryźć człowieka wtedy, gdy poczuje się zagrożony i nie będzie miał wyjścia. Dotyczy to przede wszystkim sztuk chorych lub zranionych. Mogą zaatakować, jeśli uznają, że nie są w stanie uciec. Także matki broniące młodych i samce zazdrosne o swoje partnerki w czasie okresu godowego zachowują się agresywnie. W tych trzech przypadkach należy liczyć się z tym, że będzie trzeba pomału oddalić się od zwierzęcia, a w razie potrzeby je odstraszyć.

Jak skutecznie odstraszyć wilki?

Te drapieżniki mają niezbyt dobry wzrok, ale świetny słuch i węch. Tę wiedzę warto wykorzystać, próbując je odpędzić. Jak dokładnie należy odstraszyć wilki? Można szybko zamachać rękami, aby rozprzestrzenić typowy dla człowieka zapach. Szybkie poruszanie się sprawi też, że ludzka sylwetka będzie bardziej widoczna.

Poza tym najlepiej zacząć głośno się zachowywać, krzyczeć, gwizdać lub klaskać. Gdy drapieżniki nie odejdą od razu, można też zacząć rzucać w nie garściami ziemi. Wydawanie nieprzyjemnych dźwięków i posyłanie w kierunku zwierząt lekkich przedmiotów przyczyni się do tego, że oddalą się, prawdopodobnie nie mniej przestraszone niż napotkany przez nie człowiek. Jeśli natomiast nawet to nie pomoże – należy się powoli wycofać. O zajściu można poinformować m.in. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, gminę lub RDOŚ.

Najlepiej jest po prostu uniknąć bliskiego spotkania z wilkiem, fot. Jim Cumming/Shutterstock

Lepiej nie zwabiać wilków

Najlepiej jest po prostu uniknąć bliskiego spotkania z wilkiem i konieczności odpędzenia go lub szukania drogi ucieczki. Najprostszym sposobem trzymania się z dala od tego dzikiego zwierzęcia jest omijanie jego siedlisk, a także niezachęcanie go do tego, by zbliżał się do ludzkich siedzib.

Błędem jest dokarmianie wilków, a także bezmyślne pozostawianie resztek pożywienia w miejscach, w których mogłyby je znaleźć. To nie tylko wabi drapieżniki, ale i sprawia, że stają się coraz bardziej oswojone, a przez to trudniej jest w razie potrzeby je odstraszyć. Może też przyczynić się do ich chorób związanych z nieodpowiednim odżywianiem i do utraty przez nie samodzielności.

Jak odstraszyć wilki? – pytania i odpowiedzi

Jak można odpędzić wilki?

Da się je odstraszyć przez szybkie poruszanie się, wydawanie głośnych dźwięków lub rzucanie w nie grudami ziemi.

Kiedy wilk może zaatakować?

Twierdzi się, że ludzi atakują wyłącznie osobniki wściekłe lub niemające innego wyjścia. Agresywne okazują się matki w towarzystwie swoich szczeniąt, samce w okresie godowym, a także wilki ranne lub osłabione.

Czy wilki atakują zwierzęta domowe?

Zdarza się, że te drapieżniki zachowują się agresywnie w stosunku do psów, które żyją w pobliżu ich terytorium. Dzieje się tak, ponieważ dzikie zwierzęta bronią swoich rodzin i zasobów pożywienia.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. 1."Habitat suitability model for Polish wolves based on long-term national census."; Jędrzejewski W., Jędrzejewska B., Zawadzka B., Borowik T., Nowak S., Mysłajek R.W. 2008.; Animal Conservation 11: 377-390.;
  2. "Człowiek kontra wilk?"; Maciej Ziobrowski; https://rep.up.krakow.pl/xmlui/bitstream/handle/11716/11067/PM684--Ziobrowski--Czlowiek-kontra-wilk.pdf?sequence=1;data dostępu: 25-07-2023;
  3. Kossak S., 1999, Zagrożenia koegzystencji ludzi i wilków, [w:] J. Sokólska (red.),; Wilk – zagrożenia i przyszłość, Materiały sesji naukowej zorganizowanej w ramach IV Spotkań z Naturą i Sztuką Uroczysko 99, Studio Komputerowe Aleluja,;
  4. Supraśl, s. 31–39.;
4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments