Spacery są lepsze dla kości niż suplementy

Sezon wiosenno-letni to najlepszy okres, by zadbać o swoje kości. W tym czasie nie musimy przyjmować suplementów diety, aby nasz układ ruchu był w dobrej kondycji. Ciepłe dni zachęcają do długich spacerów, które mogą przynieść zaskakująco dużo korzyści dla naszego zdrowia.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Czas na rower!
  2. Na słońce bez filtra?
  3. Zielenina na stole
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest nie tylko sposobem na polepszenie ogólnej sprawności – stanowi także naturalną profilaktykę wielu chorób. Rozsądnie dawkowany ruch doskonale hartuje nasze kości i sprawia, że lepiej chłoną składniki odżywcze. Nawet zwykły marsz po parku lub lesie powoduje, że układ ruchu budzi się do korzystnej dla zdrowia aktywności, przyswajając składniki mineralne i zagęszczając swoją strukturę. W ten sposób już sam spacer może ochronić nas przed osteoporozą.

Czas na rower!

Jeżeli wiek i ogólny stan zdrowia pozwalają nam na zintensyfikowanie fizycznych ćwiczeń, możemy urozmaicić ciepłe dni jazdą na rowerze, grą w badmingtona czy bieganiem. Po odpowiedniej rozgrzewce tego rodzaju sporty wzmocnią nasze stawy i poprawią ogólną wydolność organizmu. Co więcej – świetnie wpłyną na nasze samopoczucie!

Na słońce bez filtra?

Czas wiosenno-letni sprzyja również uzupełnieniu niedoborów witaminy D. Jest ona szczególnie ważna dla naszego kośćca, ponieważ stanowi składnik niezbędny do absorbcji wapnia, a także dba o odpowiednią mineralizację kości. Optymalne stężenie witaminy D w organizmie sprawia, że kości są wytrzymałe i odporne na osteoporozę. Zapobiega także zwapnieniu tętnic. Co ciekawe, trwająca niecałe 20 minut kąpiel słoneczna zapewnia nam 100% zalecanej dobowej dawki witaminy D. Najlepsze efekty przynosi ekspozycja na słońce w godzinach od 10:00 do 15:00. Co ważne, aby wyprodukować jak największą ilość witaminy słońca nie powinniśmy używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Krótkotrwałe (trwające niewiele dłużej niż kwadrans) opalanie, zdaniem lekarzy, nie naraża naszego zdrowia na niebezpieczeństwo – wręcz przeciwnie.

Zielenina na stole

W celu zapewnienia naszym kościom jak najlepszej regeneracji w okresie od marca do września, poza regularną aktywnością na świeżym powietrzu i rozsądnym korzystaniem z prozdrowotnego działania promieni słonecznych, warto także zadbać o odpowiednią dietę. Nasz jadłospis powinny w tym czasie zdominować warzywa i oleje roślinne, które skutecznie ochronią nas przed reumatyzmem, a także dostarczą sporo wapnia, antyoksydantów i kwasów omega-3. Po długim spacerze po lesie warto zatem przygotować sobie kolorową sałatkę z dodatkiem oliwy z oliwek, która dodatkowo wesprze zdrowie naszych kości.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

  1. “https://www.mayoclinic.org/walking-for-muscle-and-bone-health/art-20457588”; data dostępu: 2020-02-27
Ocena (3.7) Oceń: