Bez wykorzystania krów czy roślin… Syntetyczne mleko może trafić na sklepowe półki
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Bez wykorzystania krów czy roślin… Syntetyczne mleko może trafić na sklepowe półki

Bez wykorzystania krów czy roślin… Syntetyczne mleko może trafić na sklepowe półki

W ostatnich latach popularność roślinnych alternatyw mleka gwałtownie wzrosła. Ale nowa technologia produkcji „mleka syntetycznego” może namieszać na rynku. Produkt jest chemicznie identyczny z mlekiem krowim, ale jest wytwarzany w laboratorium. Zwolennicy twierdzą, że sztuczne mleko jest ekologiczne i ma znikomy wpływ na środowisko.

Sztuczne mleko produkowane jest w laboratorium. Źródło: Parilov/Shutterstock

Sztuczne mleko produkowane jest w laboratorium. Źródło: Parilov/Shutterstock

Ponad 80 procent światowej populacji regularnie spożywa produkty mleczne. Coraz częściej pojawiają się głosy wzywające do wyjścia poza systemy żywnościowe pochodzenia zwierzęcego na rzecz bardziej zrównoważonych form produkcji żywności. Czy jednym z tych wyjść może być sztuczne mleko?

Produkcja mleka syntetycznego nie wymaga wykorzystania krów ani innych zwierząt. Sztuczne mleko może mieć taki sam skład biochemiczny jak mleko zwierzęce, ale jest produkowane przy użyciu nowej techniki biotechnologicznej znanej jako „fermentacja precyzyjna”, która wytwarza biomasę hodowaną z komórek. Co więcej?

Jego produkcja nie emituje metanu i nie wpływa na dobrostan zwierząt. I w przeciwieństwie do mięsa syntetycznego – które może mieć trudności z odwzorowaniem tekstury mięsa zwierzęcego – mleko syntetyczne ma taki sam smak i wygląd jak zwykłe mleko.

Mleko syntetyczne nie jest fantazją science fiction; już istnieje. Na przykład w USA firma Perfect Day dostarcza białko bezzwierzęce z mikroflory, które jest następnie wykorzystywane do produkcji lodów, białka w proszku i mleka. W Australii start-up Eden Brew opracowuje mleko syntetyczne w Werribee w Wiktorii. Za technologią stoi australijska agencja rządowa CSIRO. Proces zaczyna się od drożdży i wykorzystuje „precyzyjną fermentację” do produkcji tych samych białek, które znajdują się w mleku krowim.

CSIRO twierdzi, że białka te nadają mleku wiele z jego kluczowych właściwości i przyczyniają się do jego kremowej konsystencji i zdolności do pienienia. Minerały, cukry, tłuszcze i aromaty są dodawane do bazy białkowej, aby stworzyć produkt końcowy.

Kate Krueger, dyrektor ds. badań w organizacji non-profit zajmującej się rolnictwem komórkowym New Harvest, powiedziała, że wytwarzanie produktów spożywczych w laboratorium przynosi znaczne korzyści.

„Kiedy tworzysz coś w laboratorium, masz o wiele większą kontrolę nad tym, co się dzieje” – powiedziała Krueger NBC News. „Możesz sprawić, że jest to produkt zdrowszy, możesz sprawić, że będzie smaczniejszy”.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Milena Bojovic, The Conversation; "Synthetic Milk Is Coming, And It Could Radically Shake Up Dairy"; sciencealert.com; 2022-08-30;
4.6/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments