Bieliki online. Zobacz narodziny króla przestworzy | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Bieliki online. Zobacz narodziny króla przestworzy

Bieliki online. Zobacz narodziny króla przestworzy

Od środy 18 kwietnia wszyscy internauci mogą na stronie internetowej Lasów Państwowych na żywo podglądać parę bielików, gniazdującą na terenie Nadleśnictwa Kutno. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni wyklują im się młode. Transmisja online z gniazda naszych największych ptaków szponiastych to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie.

Bieliki online – zobacz narodziny króla przestworzy. Fot. C. Korkosz

Bieliki online – zobacz narodziny króla przestworzy. Fot. C. Korkosz

– Wykorzystujemy nowoczesne technologie po to, by dbać o polskie lasy, ale również ułatwiać podziwianie ich piękna i bogactwa. Cieszę się, że teraz nie tylko ornitolodzy i leśnicy, lecz także wszyscy miłośnicy przyrody będą mogli uczestniczyć w misterium natury, jakim są narodziny bielików – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Transmisję można oglądać na stronie: www.lasy.gov.pl/bielik. Znajdują się tam też ciekawostki przyrodnicze o bielikach, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania.


Jak bielik z popiołów

Po II wojnie światowej bieliki w Polsce niemal wyginęły – ich populację oceniano zaledwie na 45-50 par. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Według szacunków Komitetu Ochrony Orłów mamy dziś w kraju 1000-1400 par bielików. Spotkać je można niemal wszędzie poza regionami górskimi, najczęściej na Pomorzu Zachodnim i Mazurach. Szybko też wzrasta ich liczba w centralnej Polsce, gdzie kiedyś nie występowały w ogóle. – Dzięki podglądowi gniazda w Nadleśnictwie Kutno możemy się przekonać o tym na własne oczy. To, że bielików przybywa w takich regionach jak łódzki, świadczy o coraz lepszym stanie naszych lasów i środowiska nawet w mocno zurbanizowanym i uprzemysłowionym otoczeniu – wskazuje Adam Wasiak.

Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bielików Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali trzy stałe miejsca gniazdowania bielików w województwach warmińsko-mazurskim i łódzkim. Kilka tygodni później w każdej z lokalizacji w koronach drzew na wysokości 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się bez zakłócania spokoju bielików i za zgodą właściwych regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. – Wszystkie prace wykonaliśmy, zanim ptaki rozpoczęły odbudowę gniazd, a później rozród. Nie mieliśmy pewności, czy akurat w wybranych przez nas gniazdach bieliki przystąpią do lęgu – wyjaśnia Dariusz Anderwald, wiceprezes Komitetu Ochrony Orłów.

W marcu okazało się, że dwa z trzech miejsc zostały zasiedlone. Do transmisji on-line wybrano kamerę umieszczoną na terenie Nadleśnictwa Kutno (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi), która zapewnia najlepszy podgląd – jest zamontowana 3,5 m od gniazda, na tej samej 120-letniej sośnie. – To było wyzwanie od strony technicznej. Oprócz znalezienia odpowiedniego łącza internetowego, największym problemem było przesłanie obrazu z kamery do leśniczówki, gdzie umieściliśmy sprzęt odpowiedzialny za rejestrowanie i kompresowanie obrazu wysyłanego do internetu. Niezbędnym okazało się ułożenie światłowodu w lesie – tylko tak można było przesłać obraz bez strat i zakłóceń. – mówi Marek Matecki z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, koordynator projektu.


Kronika rodzinna

Pierwsze gniazdo pary bielików w miejscu, które od dziś można podglądać na stronie internetowej Lasów Państwowych, powstało w 2002 r., ale po kilku latach spadło na ziemię. Ptaki szybko wybudowały nowe na wierzchołku tego samego drzewa i co roku je powiększają. Obecnie ma ono około 2,5 m średnicy i 2 m wysokości, a waży nawet 500 kg. W marcu samica złożyła dwa jaja, które są teraz wysiadywane przez oboje rodziców (okres ten trwa 38-42 dni). Bieliki są ptakami monogamicznymi, które po połączeniu się w pary zmieniają partnera tylko w razie jego śmierci. W wypadku interesującej nas pary tak się właśnie stało jesienią 2007 r., gdy poprzednia samica została śmiertelnie postrzelona śrutem przez nieustalonego sprawcę. Doleciała jeszcze ze schwytanym w stawie karpiem w pobliże lasu z gniazdem i padła na polu na oczach rolnika. W kolejnym sezonie bielik znalazł nową partnerkę i od tego czasu co roku mają młode.

Ekologia.pl (JSz)


Bibliografia
  1. www.lasy.gov.pl/bielik;
4.7/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

gdzie jest ten podgląd.

no i gdzie ten podgląd na gniazdo? dużo pisania co wy to nie zrobiliście i co to zrobicie , podgląd na amerykanskie bieliki bez żadnej łaski , a w Polsce? jak zwykle pełne geby frazesów

Gdzie dokładnie znajduję się to gniazdo? O jaką miejscowość chodzi?

nie czytałeś że jest pod ścisłą ochroną gatunkową ciołku

i tak ma być

To wiem, ale pytałem gdzie dokładnie. Jestem z tamtych rejonów i chciałem się dowiedzieć, ale wszędzie piszą tylko, że nadleśnictwo Kutno.

Jak jest napisane w tekście, bieliki gniazdują na terenie Nadleśnictwa Kutno.

Pozdrawiam