Jak dużo snu rzeczywiście potrzebujesz? Nowe wytyczne
Ile snu naprawdę potrzebujemy? Jak długo spać, by się wyspać i być w formie? Amerykańska The National Sleep Foundation (NSF) opracowała nowe zalecenia dotyczące czasu snu na różnym etapie życia. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Sleep Health: The Official Journal of the National Sleep Foundation.”
NSF przy pomocy ekspertów z dziedziny anatomii i psychologii, pediatrii, neurologii, geriatrii i ginekologii opracowali nowe wytyczne dotyczące ilości snu. Według nowych zaleceń długość snu powinna wynosić:
- noworodki (do 3 miesiąca) powinny spać 14-17 godzin na dobę (wcześniejsze rekomendacje zalecały 12-18 godzin),
- niemowlęta (4-11 miesiąca) powinny spać 12-15 godzin na dobę (wcześniejsze zalecenia mówiły o 14-15 godzinach),
- dzieci w wieku 1-2 lat powinny spać 11-14 godzin na dobę ( wcześniej było 12-14),
- dzieci w wieku 3-5 lat powinny spać 10-13 godzin (poprzednie zalecenia sugerowały 11-13),
- dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) powinny spać 9-11 godzin na dobę (wcześniej było 10-11),
- nastolatki (14-17 lat) powinny spać 8-10 godzin (wcześniej było 8,5-9,5),
- młodzież (18-25 lat) powinna spać 7-9 godzin (nowa kategoria wiekowa),
- dorośli w wieku 26-64 lat powinni spać 7-9 godzin (czas nie uległ zmianie),
- dorośli w wieku 65 lat i więcej powinni spać 7-8 godzin na dobę ( nowa kategoria wiekowa).


„Po raz pierwszy profesjonaliści z różnych dziedzin opracowali zalecany czas snu dla różnych grup wiekowych, opierając się na rygorystycznym i rzetelnym przeglądzie badań i literatury naukowej dotyczącej wpływu snu na zdrowie i wydajność organizmu.” – powiedział Charles Czeisler z NFS.
Zdaniem badaczy, jakość snu zależy nie tylko od czasu jego trwania. By spać spokojnie należy spać w regularnych godzinach, relaksować się przed pójściem spać, ćwiczyć w ciągu dnia i dać sobie czas na odpoczynek od elektroniki i poświaty, która towarzyszy nam podczas oglądania telewizji, używania komputera i telefonów komórkowych. – przekonują eksperci.
A co jeżeli tego snu jest zbyt mało? Osoby pozbawione snu mogę mieć problem z nadwagą, wyglądają mniej zdrowo i atrakcyjnie. Spada też nasz odporność, tracimy zdolność szybkiej reakcji i zdolność do zapamiętywania informacji. Niewyspanie sprzyja podejmowaniu ryzykownych zachowań, a nawet może doprowadzić do szaleństwa.
- Źródło: National Sleep Foundation: Expert Panel Recommends New Sleep Times, https://sleepfoundation.org/media-center/press-release/expert-panel-recommends-new-sleep-times;









Przez ostatni tydzień chodziłam spać o 24:00 i wstawałam o 4:30 , aby się uczyć (chodzę do 7 klasy i przeskok z 6 do 7 jest szokiem dla uczniów, +6 przedmiotów) zależy mi na nauce i dlatego tak robiŁAM, ale dzisiaj nasza klasa miała koncert i poczułam się źle. Byłam spocona, mimo że wcale nie było ciepło i duszno. Muzyka stała się przytłumiona, byłam swiadoma, ze jest coś nie tak, lecz nagle miałam czarno przed oczami. Nic nie mogłam widzieć , ani powiedzieć, nie miałam siły, czułam się jakbym była niezauważona i niespełniona.” Nie mogłam wykonać żadnego ruchu” . Zachowałam się. W ostatniej chwili złapała mnie mama. Powiedziała mi, że byłam blado – zielona.Dziwne w tym wszystkim jest to, że cały czas czułam jakby moje ręce i nogi były bardzo, bardzo ciężkie. Apeluję o to, aby nie zaniedbywać potrzeby snu.
Dzisiaj czyli kiedy piszę ten post wstałem o 3 rano i jest już 5.03 więc odpisze chyba rowery a za to zrobię sobie 2 godzinną drzemkę.
Sen jest Bardo potrzebny zdrowiu
O tak
https://mozgi.pl/ile-godzin-trzeba-spac-5B19
Tutaj macie trochę bardziej rozwinięty temat.
Próbuje zracjonalizować moje spanie 5h dziennie, to chyba w żadnym wieku nie jest zdrowe :d
17 lat i 10 godzin snu? Jakim cudem? Na to jeszcze trzeba mieć czas…
Wiesz usta/a to komisia zdrowia i nie możemy rego zmienić
Każdego indywidualna sprawa, ważne by każdy dobrał ilość i czas dla siebie:)
Uważam, że ważniejsza jest nie ilość, ale jakość snu. Lepiej się wyśpimy przez 6 godzin, ale kładąc się o 22:00, niż o 2:00 zalegując do południa.
Zgadzam się