Zdrowie dziecka. Słońce redukuje ryzyko astmy u dzieci
Ekologia.pl Kobieta Dziecko Zdrowie dziecka. Słońce redukuje ryzyko astmy u dzieci

Zdrowie dziecka. Słońce redukuje ryzyko astmy u dzieci

Witamina D, która powstaje głównie pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę – czytamy na stronie Science Daily. Potwierdzili to hiszpańscy naukowcy, którzy zauważyli, że dzieci, które mieszkają w zimniejszych i bardziej zachmurzonych miastach są bardziej narażone na rozwój choroby.

Większość, bo aż 90 proc. witaminy D powstaje pod wpływem promieni słonecznych. Ponieważ jednak witamina powstaje głównie w skórze z poddanej działaniu promieni słonecznych prowitaminy D, często zdarzają się niedobory, zwłaszcza w krajach o mniejszym nasłonecznieniu, zimą i u osób, które słońca unikają.


„Długotrwałe przebywanie na słońcu oczywiście nie zbyt zdrowe zdrowe, bo może przyczyniać się do raka skóry, jednak unikanie słońca  też nie jest korzystne dla naszego organizmu – powiedział autor badań Alberto Arnedo-Pena, epidemiolog z Centrum Zdrowia Publicznego w Castellón.

Badania przeprowadzone na grupie 45 tys. dzieci i młodzieży z dziewięciu hiszpańskich miast pokazały, że tam, gdzie jest mniej słońca występuje większa zachorowalność na astmę.

„Hipoteza ta po raz pierwszy pojawiła się pięć lat temu, dlatego konieczne są dalsze badania. Jednak oczywiste jest, że średni poziom ekspozycji i przyswajanie witaminy D jest niezwykle ważne w zapobieganiu chorób takich jak astma czy gruźlica” – podkreśla Arnedo-Pena.

Eksperci zalecają, by każdego dnia spędzić około pół godziny na słońcu, pamiętając o tym, by nie wystawiać się na ekspozycję w okresie największego ryzyka – w godzinach 12-16. Zwracają też uwagę, że w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność i chronić je przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Z kolei osoby mieszkające w miejscach o stosunkowo niskiej ekspozycji słonecznej powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie suplementacji.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Journal o Biometeorology”.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Journal o Biometeorology”;
4.8/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments