Naczelne zagrożone wyginięciem
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Naczelne zagrożone wyginięciem

Naczelne zagrożone wyginięciem

Fot.: Ekologia.pl
Fot.: Ekologia.pl

Najbliżsi krewni człowieka są zagrożeni wyginięciem. Małpy znikają z naszej planety. Niektóre wyginą, zjedzone przez ludzi… Najnowszy raport, opublikowany przy 22. zjeździe badaczy naczelnych (International Primatological Society) w Edynburgu, ujawnia skalę zagrożenia – czytamy w Science Daily.

Raport stworzyli najlepsi specjaliści. Jest on częścią światowego programu badania ssaków, którego efekty zostaną podsumowane w październiku na 4. Światowym Kongresie Ochrony Gatunków w Barcelonie.

Jak podaje pierwsza od 5 lat pełna analiza 634 naczelnych, prawie 50% z nich jest zagrożona wyginięciem. Niebezpieczne tendencje dostrzegalne są na całym świecie.

W Azji 70% naczelnych sklasyfikowano jako chronione w niewystarczającym stopniu, zagrożone, bądź zagrożone krytycznie. Te ostatnie bezpowrotnie wymierają. Niebezpieczeństwo dotyczy 90% naczelnych w Kambodży i Wietnamie, gdzie poluje się na potrzeby tradycyjnej chińskiej medycyny. Giną gibony, langury i inne gatunki.

O przetrwanie walczą duże i małe małpy Afryki. W niebezpieczeństwie są lemury i potężne górskie goryle. Nie wiadomo ile gatunków już wyginęło. Małpa Procolobus pennantii bouvieri nie była widziana przez badaczy od 25 lat.

“Jest gorzej niż można było sobie wyobrazić. Od lat przestrzegaliśmy, że naczelne są w niebezpieczeństwie, ale teraz mamy solidne dane, które pokazują skalę zjawiska.” – powiedział Russell A. Mittermeier, szef Conservation International – organizacji zajmującej się ochroną bioróżnorodności.

Tragiczna sytuacja jest spowodowana przede wszystkim wycinką lasów tropikalnych. Jednak okazuje się, że w niektórych miejscach, problemem równie znaczącym stały się polowania. Zwierzęta są zabijane dla mięsa. Są miejsca, w których niektóre gatunki naczelnych wkrótce zostaną całkowicie zjedzone przez człowieka. Kwitnie także nielegalny handel dzikimi zwierzętami – populacje zmniejszają się, ponieważ ludzie kupują małpy do domów jako maskotki.

Tymczasem nasi najbliżsi krewni są bardzo ważni dla ekosystemu, w którym żyją. Poprzez roznoszenie nasion i interakcję z otoczeniem, ssaki naczelne regulują funkcjonowanie tropikalnych roślin i innych zwierząt. Ich wyginięcie może poważnie zaszkodzić całemu środowisku. Zależność jest podwójna – lasy potrzebują naczelnych, a naczelne lasu. Możemy ocalić naszych krewnych, ale tylko jeśli zadbamy o ochronę środowiska, w którym żyją. Nie jutro, ale natychmiast, zanim będzie zbyt późno.

Ekologia.pl
4.6/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments