Niepewny los petrela
Jak donosi BBC News po raz pierwszy od ponad 100 lat udało się zaobserwować żywego petrela z Fidżi – ptaka krytycznie zagrożonego wyginięciem. Przez ostatnie lata naukowcy sporadycznie znajdowali jedynie martwe ptaki z tego gatunku.
Petrel z Fidżi (Pseudobulweria macgillivrayi) to niewielki ptak morski o ciemnoczekoladowym upierzeniu. Z uwagi na niewielką liczbę obserwacji i mały teren występowania jest uznany za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Gatunek ten znany był z zaledwie jednego, niedojrzałego okazu z wyspy Gau znalezionego w 1855 roku. Przez kolejne 150 lat ptak obserwowany był sporadycznie, np. w latach 1984-2007 widziano zaledwie 16 młodocianych osobników z których cześć padła (młodociane ptaki z powodu zlej pogody widziane były na dachach kilku wiosek w tym rejonie). Ponadto 10 niepotwierdzonych obserwacji pochodzi z morza, petrela z Fidżi widziano podobno nad morzem, 400 km na północ od Bougainville (Największa wyspa w archipelagu Wysp Salomona).
Dopiero w maju tego roku grupa naukowców współpracujących z organizacją BirdLife International miała okazję obserwować w środowisku naturalnym kilka petreli z Fidżi. W ciągu kilku dni badań ptaki widziano i sfotografowano około 25 mil morskich na południe od wyspy Gau na Oceanie Spokojnym. Naukowcy zwabili rzadkie ptaki wyrzucając za burtę łodzi przynętę w postaci zamrożonych bloków składających się z rozdrobnionych ryb wymieszanych z gęstym olejem. Zanim przynęta rozmarzła przez ponad godzinę unosiła się na wodzie a ostra woń tłuszczu rybnego zwabiła ptaki z odległości kilku kilometrów. W sumie w ciągu 11 dni obserwacji widziano 8 dorosłych ptaków. W przyszłym roku zaplanowane są kolejne badania, mające na celu m in. zlokalizowanie i objęcie ochroną miejsc gniazdowania tego gatunku.
Petrel z Fidżi to jeden ze 192 gatunków ptaków znajdujących się na liście gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem, opracowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Przyroda
Ciekawostki przyrodnicze