Nowe ptaki w ZOO
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Nowe ptaki w ZOO

Nowe ptaki w ZOO

ara zielonoskrzydła
Wikipedia, GNU

Ogrody zoologiczne w Poznaniu i w łodzi wzbogaciły się o nowe ptaki, dzięki którym za jakiś czas być może uda się rozmnożyć kilka rzadkich i zagrożonych gatunków.

Zoo w Poznaniu wzbogaciło się o duże ptaki. Nowym nabytkiem jest m in. marabut (Leptoptilos crumeniferus) ­ duży, mięsożerny ptak z rodziny bocianowatych. Młoda samica przybyła z ZOO w Cottbus w Niemczech, gdy podrośnie powinna stworzyć parę z miejscowym samcem. Rozpiętość skrzydeł marabutów sięga 320 cm, przy wysokości ciała do 150 cm i masie 9 kg. Ptaki te w naturze zamieszkują sawanny oraz brzegi zbiorników wodnych w Afryce i pełnia rolę naturalnych „czyścicieli” żywiąc się padliną i różnego rodzaju odpadkami. Pokarm jest uzupełniany o duże owady, niewielkie płazy i gady a także ryby.

Dużym ale płochliwym ptakiem jest też kariama czerwononoga (Cariama cristata) ­ samiec tego gatunku przybył właśnie do Poznania z Wiednia. Ptaki te w naturze zamieszkują tereny trawiaste od wschodniej Brazylii po centralną Argentynę. Latają jedynie na krótkich dystansach, za to w biegu osiągają prędkość do 25 km/h.  Zanim jednak oba gatunki stworzą pary, najpierw ptaki oswajają się ze swoją obecnością w ciepłych boksach zimowiska.
 
Tymczasem ZOO w Łodzi wzbogaciło się o parę ar zielonoskrzydłych (Ara chloroptera) z Drezna oraz samca ary zielonej (Ara militaria) z Paryża. Do ogrodu przybyły także dwie samice turako fioletowego (Musophaga violacea) ­ te rzadkie ptaki są objęte europejskim programem hodowlanym (EEP). W Polsce po raz pierwszy udało się je rozmnożyć rok temu w Warszawie. Ciekawostką jest to, że po kąpieli ptak zostawia w wodzie wielobarwny ślad, a wszystko przez pozostałości barwnika ze skrzydeł, który jest rozpuszczalny w wodzie.

ekologia.pl

4.5/5 - (20 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments