OTOP MA 20 LAT. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ma 20 lat
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze OTOP obchodzi swoje 20 urodziny

OTOP obchodzi swoje 20 urodziny

Od 20 lat w logo OTOP, projektu Jerzego Desselbergera, jest raniuszek. Fot. Cezary Korkosz
Od 20 lat w logo OTOP, projektu Jerzego Desselbergera, jest raniuszek. Fot. Cezary Korkosz

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) – organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją – obchodzi właśnie 20-lecie swojego istnienia.

OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

Historia powstania OTOP zaczęła się w maju 1990 r. Grupa polskich ornitologów uczestniczyła wówczas w warsztatach na temat ochrony ptaków i ich siedlisk organizowanych w Wielkiej Brytanii przez Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB). Właśnie wtedy narodziła się idea powołania analogicznej organizacji w Polsce. Pomysł opisano w liście, który w sierpniu tego samego roku rozesłano do głównych ośrodków ornitologicznych w kraju.

W styczniu 1992 roku rozpoczęto przyjmowanie członków – dzisiaj jest ich w OTOP około 4 tys. Działalność OTOP wspiera rzesza kilkunastu tysięcy wolontariuszy i sympatyków, bez których skuteczna ochrona gatunków i siedlisk ptaków byłaby niemożliwa. Przez 20 lat z instytucji zatrudniającej dwie osoby w dwóch wynajętych pokojach – OTOP stał się organizacją, w której w kilku biurach w Polsce pracują 44 osoby.

Jednym z największych osiągnięć OTOP było wskazanie w Polsce ostoi ptaków o randze europejskiej i międzynarodowej (IBA), które zostały – po akcesji Polski do Unii – włączone w sieć obszarów Natura 2000. Było to wdrożenie nowej formy ochrony przyrody. Wyznaczono wówczas 141 IBA, z których początkowo włączono do N2K 72. Ostatecznie pełną listę 141 IBA z listy OTOP uwzględniono w 2009 roku.

Kolejne ważne osiągnięcie OTOP to uruchomienie w 2001 roku Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych na wzór programu brytyjskiego. Obecnie, po 11 latach, jest to gigantyczny program rządowy, część platformy Państwowego Monitoringu Środowiska GIOŚ, realizowany przez kilka NGO’sów. Na początku realizowany był przez 100 obserwatorów, teraz jest to kilka projektów monitoringowych obsługiwanych przez ponad 300 wolontariuszy ze strony OTOP.

Jednym z najważniejszych programów OTOP jest projekt ochrony wodniczki, najbardziej zagrożonego ptaka śpiewającego Europy kontynentalnej. Jest to największy w Polsce projekt ochrony gatunkowej, finansowany z unijnego funduszu Life. 

Obecnie OTOP stara się o lepsze lokalizacje lotnisk na Podlasiu i koło Warszawy, bierze udział w dyskusji na temat budowy zapory w Nieszawie, popiera także działania na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej i inicjatywę obywatelską „Oddajcie Parki Narodowi”.

Źródło: OTOP
4.9/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

A TU JESZCZE PYSKUJĄ !!!

OTO ICH BEZCZELNE OŚWIADCZENIE (CZEŚĆ), Z ICH STRONY

https://otop.org.pl/2018/04/13/oswiadczenie-w-sprawie-konikow-polskich-wypasanych-przez-otop-w-karsiborze/

„– zapewniamy, że zwierzęta nie cierpiały z powodu głodu czy pragnienia. Zarówno siano jak i woda były im stale dostarczane.

– stado podlegało okresowym kontrolom weterynaryjnym, natomiast kolejna kontrola planowana była przed wyprowadzeniem koników na letnie pastwiska. Każdorazowo w przypadku stwierdzenia u któregokolwiek osobnika jakichkolwiek oznak choroby czy osłabienia, wzywany był interwencyjnie lekarz weterynarii, współpracujący z OTOP w sposób ciągły przy prowadzeniu opieki weterynaryjnej nad stadem.

Głęboko ubolewamy nad zaistniałą sytuacją. Podjęliśmy kroki, które mają na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy i jak najlepszej opieki dla stada koników polskich. Na miejscu są nasi pracownicy, którzy wyjaśniają sprawę oraz próbują ustalić przyczyny całego zdarzenia i jego przebieg, oraz co działo się z końmi w trakcie interwencji i tuż po niej. Niestety uniemożliwia nam się dostęp do koni oraz nie dopuszczono również do oględzin współpracującego z nami weterynarza, który do tej pory zajmował się stadem.

Zapewniamy, że postaramy się wyjaśnić przyczyny złego stanu zdrowia koni oraz kulisy całej spawy, w tym procedurę przeprowadzenia interwencji.

Jednocześnie przepraszamy wszystkich, którzy poczuli, że nadużyliśmy ich zaufania w kwestii opieki nad stadem koników polskich. Dołożymy wszelkich starań aby je odbudować.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków”

PO PROSTU TRUDNO TO POJĄĆ. JAK TE TYPY SPOD CIEMNEJ GWIAZDY Z TEGO CAŁEGO TOWARZYSTWA MOGĄ MIEĆ JESZCZE CZELNOŚĆ PYSKOWAĆ !!!

A TU ARTYKUŁY Z PRASY /Z INTERNETU/

https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,23262461,zajmuja-sie-ochrona-przyrody-a-stado-ich-koni-bylo-glodzone.html?disableRedirects=true

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-04-12/stado-koni-na-skraju-smierci-glodowej-nalezalo-do-ogolnopolskiego-towarzystwa-ochrony-ptakow/

https://www.swinoujskie.info/2018/04/10/zaniedbane-konie-w-karsiborze-jednego-nie-udalo-sie-uratowac-uwaga-drastyczne-zdjecia/


Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – ODPOWIEDZIALNE ZA BESTIALSKIE TRAKTOWANIE KONI

https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/konie-byly-glodne-i-pokaleczone-jedno-zwierze-trzeba-bylo-uspic,5214.html

JA NA ICH MIEJSCU TO BYM SIE OD RAZU ROZWIĄZAŁ!!!!!!! TOWARZYSTWO… SPOD CIEMNEJ GWIAZDY