Wiosną rozpocznie się liczenie nietoperzy na „Szlaku Podkowca”
Miłośnicy nietoperzy, który chcą się przyczynić do ochrony tych ssaków mogą się przyłączyć do akcji „Szlakiem Podkowca”. Projekt polega na liczeniu wylatujących z kolonii podkowców – najrzadszych nietoperzy w Europie – na 10 „przystankach szlaku”. Wyniki liczenia będą gromadzone i udostępniane poprzez interaktywną stronę internetową. Akcja rozpoczyna się wiosną.
Jak informuje organizator akcji – Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, gdy zapada zmrok podkowce opuszczają swoje schronienia. Jest to wspaniała okazja, aby policzyć wylatujące nietoperze – nie niepokojąc ich przy tym.
Podkowce będzie można policzyć w 10 miejscowościach, w dokładnie wyznaczonych miejscach, które będą przystankami na szlaku. W Jaworkach przystankiem będzie wieża zabytkowego kościoła, w Wojkowej – wiosce położonej w Beskidzie Sądeckim – mała szkoła. Z kolei w Starej Morawie, nietoperze na schronienie wybrały sobie Stary Wapiennik, przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
Pozostałe przystanki znajdują się w miejscowościach: Nowe Rybie, Gruszów, Bukowiec, Trzciana, Korzkiew, Burgrabice, Górki Wielkie.
W jaki sposób obserwować podkowce? Jak informują organizatorzy akcji, od połowy maja do końca sierpnia, kiedy kolonie rozrodcze podkowców przebywają na strychu, można obserwować ich wylot na żerowisko. W tym celu należy wieczorem stanąć w pobliżu budynku, w miejscu gdzie dobrze widoczny jest dach.
Bezpośrednio po zachodzie słońca – po około 10 minutach – najpierw nieśmiało wylatują tzw. zwiadowcy. „Wylatują, zataczają koło i wracają na strych. Prawdopodobnie w ten sposób sprawdzają, czy na zewnątrz jest bezpiecznie. Po zwiadowcach, rozpoczyna się właściwy wylot. Nietoperze wylatują szybko jeden po drugim. Gdy wydaje się, że wylot się zakończył wylatuje jeszcze kilku maruderów” – informują organizatorzy.
Osoby, które chcą wziąć udział w akcji powinny zalogować się na stronie www.szlakiempodkowca.pl, a po przeliczeniu nietoperzy wpisać ich liczbę na danym przystanku. Uczestnicy akcji mogą „zdobyć” kolejne przystanki zarówno jednego lata, jak i po jednym przystanku na rok. Organizacje przyrodnicze dzięki zgromadzonym danym dowiedzą się więcej na temat stanu populacji tych nietoperzy i potrzeb ich ochrony.
- Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”;