Poniedziałek 28.03.2022

Biedronka wprowadza system kaucyjny. W sklepie oddasz butelki zwrotne bez paragonu

Czy to będzie wielki powrót kaucji? Na razie system miałby objąć szklane butelki i to w sieci sklepów Biedronka. W celu zwrotu nie trzeba posiadać paragonu.fot. shutterstockfot. shutterstock

Największa sieć handlowa w Polsce wprowadza system kaucyjny dla 5 piw butelkowych wiodących marek. Taki krok ma przyczynić się  do poprawy stanu środowiska. Decyzja sprawi, że 3150 placówek sieci stanie się punktami przyjmującymi szklane butelki zwrotne. Czy to dużo? Aby zrozumieć potencjał tej zmiany, warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2021 Biedronka sprzedała łącznie aż 71,5 miliona butelek trzech najpopularniejszych piw w ofercie sieci.
Kolejnym ułatwieniem jest fakt, że klient aby odzyskać kaucję (50 gr. za butelkę) nie będzie nawet musiał mieć ze sobą dowodu zakupu w postaci rachunku z sieci Biedronka.

„Do zwrotu nie potrzeba nawet dowodu zakupu, w związku z tym liczymy, że klienci przekonają się do tego rozwiązania. Dzięki skali naszej firmy wprowadzamy jeden z najwygodniejszych w Polsce systemów zwrotu butelek zwrotnych 500 ml.” – mówi Marta Walkiewicz, kupiec odpowiedzialna za ofertę piw w sieci Biedronka.

Butelki można zwrócić podczas robienia zakupów bądź niezależnie, bez konieczności kupowania produktów w sklepie. Klienci będą mogli odzyskać kaucję w wysokości 50 gr. za każdą oddaną butelkę na dwa sposoby: z paragonem z Biedronki za oddawane butelki – wtedy kaucja będzie wypłacona gotówką; i bez paragonu – wtedy kaucja zostanie wypłacona w formie vouchera na kolejne zakupy w Biedronce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma w planach wprowadzenie systemu kaucyjnego. Kaucją mają zostać objęte butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów oraz butelki szklane wielorazowego użytku. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023, ale praktycznie zaczną obowiązywać najpóźniej do końca 2024.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (1.6) Oceń: