Konie udomowiono wcześniej niż sądziliśmy
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Konie udomowiono wcześniej niż sądziliśmy

Konie udomowiono wcześniej niż sądziliśmy

Już 5500 lat temu na równinach północnego Kazachstanu można było ujrzeć jeźdźców na koniach – jak donosi „Science”. To o 1000 lat wcześniej niż do tej pory zakładano.

Fot.: Dzikie konie - dla naszych przidków taki widok nie był niczym nadzwyczajnym. Na zdjeciu póldzika populacja konika polskiego z Popielna (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)

Fot.: Dzikie konie – dla naszych przodków taki widok nie był niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza kilka tysięcy lat temu (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)<br>


Uczeni od dawna zastanawiali się kto i kiedy pierwszy udomowił konie, wszak był to jeden z przełomowych momentów w historii ludzkości. Konie zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia, począwszy od rolnictwa i transportu a na prowadzeniu wojen kończąc.
 
Międzynarodowy zespół ekspertów uważa, że znalazł wreszcie odpowiedź. Pracami archeologicznymi w północnym Kazachstanie kierował Alan Qutrama z Uniwersytetu w Exeter. Badacze znaleźli m. in. pozostałości kości i zębów koni a także ślady ceramiki , która służyła do przechowywania mleka klaczy. Znaleziska dokonano na terenie północnego Kazachstanu, miejscu gdzie w czasach starożytnej kultury Botai znajdowała się osada.  Ślady te wskazują, ze ludy żyjące na wschód od Uralu wykorzystywały konie w gospodarstwach i prowadziły ich selektywną hodowlę już 2000 lat wcześniej, niż zwierzę to poznała Europa. Jak powiedział Qutrama, możliwe jest że konie udomowiono jeszcze wcześniej, jednak na razie nie znaleźliśmy na to żadnych dowodów.

Do niedawna archeolodzy zakładali, że co prawda kultura Botai znała konie, jednak ich nie udomowiła a jedynie polowała na nie. Teraz badacze znaleźli kilka dowodów na to, że było jednak inaczej. Po pierwsze  budowa kości nóg koni dzikich i hodowlanych jest odmienna – co jest wynikiem pracy hodowlanej prowadzonej przez człowieka (selekcja danych cech).  Okazało się, że kości znalezione w osadzie bardziej przypominają kości końskie znane z różnych osad w epoce brązu – a więc należące do zwierząt hodowlanych.  Ponadto ślady na zębach wskazują, że zwierzę nosiło coś w rodzaju wędzidła. Wreszcie analiza pozostałości organicznych na łupinach ceramicznych wskazują, że przechowywano tam kobyle mleko.

Ekologia.pl

4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments