Krwiożercze ćmy w Europie

Fot.: Calyptra thalictri
Gatunek ciem karmiących się krwią odkryto na Syberii w lasach tuż przy granicy z Chinami. To już druga populacja wampirzych nocnych motyli, jakie zidentyfikowała amerykańska uczona Jennifer Zaspel.
Pierwszą krwiopijną populację Calyptra thalictri uczona znalazła już dwa lata temu w innej części Rosji. Od kilku lat ćmy wampiry są spotykane w północnej Europie. Po raz pierwszy zauważono je w roku 2000 w południowej Finlandii. Latem 2008 roku owady obserwowano w centralnej Szwecji, na północ od Sztokholmu. Prawdopodobnie zaadoptowały się na nowych żerowiskach z powodu ocieplenia klimatu.
Calyptra thalictri pierwotnie zamieszkiwały Malezję, Ural oraz południową Europę. To ćma żywiąca się miąższem owoców, aby się do niego dobrać owad przebija skórkę owoców. W Europie ćma najczyściej występuje w okolicach, gdzie gromadnie rośnie roślina o nazwie rutewka, pospolita bylina łąkowa (występująca często także w Polsce).
Po raz pierwszy krew ludzką w żołądkach samców Calyptra thalictri odkrył w 1999 roku rosyjski badacz Władimir Kononenko. Jennifer Zaspel uważa, że z krwi krów, jeleni czy ludzi samczyki Calyptry pozyskują sole mineralne, których niewiele jest w owocach. Sole te są potem przekazywane samicom podczas kopulacji, a te dostarczają je potomstwu. Według Matta Robertsona z londyńskiego Zoological Society wampiryzm u ciem i much to typowy trend ewolucyjny.
Źródło: Times Polska


Zobacz najnowsze artykuły

Ochrona środowiska naturalnego

Ciekawostki przyrodnicze

Przyroda

Ciekawostki przyrodnicze

Bez kategorii
Kolejny krwiopijca:)
To coś ukąsiło mnie ,bardzo duży obrzęk czerwona plama w miejscu ukąszenia nie boli – Polska woj świętokrzyskie