Krwiożercze ćmy w Europie
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Krwiożercze ćmy w Europie

Krwiożercze ćmy w Europie

Fot.:  Calyptra thalictri
Fot.: Calyptra thalictri
Gatunek ciem karmiących się krwią odkryto na Syberii w lasach tuż przy granicy z Chinami. To już druga populacja wampirzych nocnych motyli, jakie zidentyfikowała amerykańska uczona Jennifer Zaspel.

Pierwszą krwiopijną populację Calyptra thalictri uczona znalazła już dwa lata temu w innej części Rosji. Od kilku lat ćmy wampiry są spotykane w północnej Europie. Po raz pierwszy zauważono je w roku 2000 w południowej Finlandii. Latem 2008  roku owady obserwowano w centralnej Szwecji, na północ od Sztokholmu. Prawdopodobnie zaadoptowały się na nowych żerowiskach z powodu ocieplenia klimatu.

Calyptra thalictri pierwotnie zamieszkiwały Malezję, Ural oraz południową Europę. To ćma żywiąca się miąższem owoców, aby się do niego dobrać owad przebija skórkę owoców. W Europie ćma najczyściej występuje w okolicach, gdzie gromadnie rośnie roślina o nazwie rutewka, pospolita bylina łąkowa (występująca często także w Polsce).

Po raz pierwszy krew ludzką w żołądkach samców Calyptra thalictri odkrył w 1999 roku rosyjski badacz Władimir Kononenko. Jennifer Zaspel uważa, że z krwi krów, jeleni czy ludzi samczyki Calyptry pozyskują sole mineralne, których niewiele jest w owocach. Sole te są potem przekazywane samicom podczas kopulacji, a te dostarczają je potomstwu. Według Matta Robertsona z londyńskiego Zoological Society wampiryzm u ciem i much to typowy trend ewolucyjny.

Źródło: Times Polska
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kolejny krwiopijca:)

To coś ukąsiło mnie ,bardzo duży obrzęk czerwona plama w miejscu ukąszenia nie boli – Polska woj świętokrzyskie