Nie tylko ludzie, ale i wróble stosują medycynę zapobiegawczą | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Nie tylko ludzie, ale i wróble stosują medycynę zapobiegawczą

Nie tylko ludzie, ale i wróble stosują medycynę zapobiegawczą

Międzynarodowe badanie wykazało, że wróble, podobnie jak ludzie, używają leczniczych ziół do obrony przed pasożytami i poprawy kondycji swojego potomstwa.

Wróbel cynamonowy - samiec. Fot. shutterstock

Wróbel cynamonowy – samiec. Fot. shutterstock

Naukowcy z Griffith University, Hainan Normal University i Université Paris-Saclay odkryli, że wróbel cynamonowy (Passer cinnamomeus) zbiera i kolekcjonuje chińskie aromatyczne liście piołunu w swoich gniazdach. Dr William Feeney z Instytutu Badań nad Przyszłościami Środowiskowymi Uniwersytetu Griffith powiedział, że „związki fitochemiczne zawarte w liściach piołunu zmniejszyły inwazję pasożytów, co skutkuje odchowaniem zdrowszych piskląt”. Stosowanie leków to złożone zachowanie, które często uważano za wyjątkowo ludzkie. Chociaż podejrzewano, że kilka gatunków ptaków używa ziół w sposób podobny do ludzi, okazało się, że trudno to zweryfikować.

„Święto Smoczych Łodzi jest jednym z największych festiwali narodowych w Chinach, podczas którego ludzie rytualnie wieszają piołun na drzwiach i kąpią swoje dzieci w wodzie nasączonej piołunem, wierząc, że zapewnia ochronę przed chorobami” ‒ powiedział dr Feeney.

Właściwości lecznicze piołunu są dobrze znane, wraz z identyfikacją związków przeciwpasożytniczych w roślinie. „Zaobserwowaliśmy, że mniej więcej w tym samym czasie co Święto Smoczych Łodzi wróble, pospolite lokalne ptaki, również włączają do swojego gniazda świeży piołun, co sugeruje, że może on pełnić podobną funkcję zarówno dla ludzi, jak i dla wróbli” ‒ wyjaśnia dr Feeney.

„Korzystając z serii eksperymentów behawioralnych, pokazujemy, że ptaki aktywnie poszukują lokalizacji gniazd w pobliżu dostępnego piołunu i uzupełniają założone gniazda w świeże liście piołunu zebrane wyłącznie na podstawie zapachu liści.

„Gniazda zawierające liście piołunu miały mniejszą liczbę pasożytów. Zmniejszając liczbę pasożytów, takich jak roztocza, wróble odchowują zdrowsze pisklęta. „Zatem nasze wyniki wskazują, że cynamonowe wróble, podobnie jak ludzie, stosują piołun jako profilaktyczny lek ziołowy, aby chronić swoje potomstwo przed chorobami. Zatem należy się zastanawiać, kto naśladuje kogo? ”

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.sciencealert.com/sparrows-have-been-seen-using-preventative-medicine; 2020-12-09;
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments