Ryś, ryś euroazjatycki (Lynx lynx). Ryś zwierzę. Ryś w Polsce
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Populacja rysia w Polsce. Rysie wracają do zachodniej Polski

Populacja rysia w Polsce. Rysie wracają do zachodniej Polski

Ryś euroazjatycki w swoim naturalnym środowisku. Schorle (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Ryś euroazjatycki w swoim naturalnym środowisku. Schorle (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Czy rysie, które przed wiekami zniknęły z Polski zachodniej, znów do niej powrócą? Istnieje taka szansa. Przyrodnicy dwukrotnie zarejestrowali obecność rysia w położonej na północ od Poznania Puszczy Noteckiej.

Współcześnie zasięg rysia eurazjatyckiego ograniczony jest głównie do rozległych kompleksów leśnych wschodniej i północno-wschodniej Polski oraz Karpat. W lasach położonych na zachód od Wisły rysie notowane są sporadycznie. W ostatnich latach rysia widziano m. in. w Borach Tucholskich i Słowińskim Parku Narodowym.

O najnowszych obserwacjach rysia poinformowali Sabina Nowak, Robert Mysłajek i Patrycja Tomczak z SdN „Wilk”,  Adam Kasprzak z PTOP „Salamandra” w artykule, który ukazał się w ostatnim numerze „Przeglądu Przyrodniczego”.

Naukowcy mieli przyjemność dwukrotnie spotkać rysia w Puszczy Noteckiej w lutym 2014 r. „Dorosłego osobnika obserwowano na terenie Nadleśnictwa Wronki, a tropy tego drapieżnika odnaleziono w Nadleśnictwie Karwin w sąsiedztwie granicy z Nadleśnictwem Międzychód.” – informuje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Badacze mają nadzieję, że jest to znak, iż rysie znów zasiedlą zachodnią Polskę.

Ryś jest jednym z największych przedstawicieli rodziny kotowatych w Europie. Po niedźwiedziu i wilku trzecim pod względem wielkości ssakiem drapieżnym na terenie Europy. Niestety to dzikie i bardzo wrażliwe zwierzę zostało prawie zupełnie wyparte przez ludzi.

Ryś, pierwotnie zamieszkujący lasy w całej Polsce, zaniknął w zachodniej części kraju już w drugiej połowie XVIII wieku. Zdaniem przyrodników z SdN „Wilk” przyczyną była głównie utrata siedlisk oraz polowania na ten gatunek. Rysia objęto ścisłą ochroną w 1995 roku, w wyniku ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez organizacje pozarządowe. Dzięki temu odstrzały przestały być istotnym czynnikiem wpływającym na proces rekolonizacji przez niego dawnych ostoi.

Michael Gäbler [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons
4.6/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

rysie są głupie to mięsożercy!

chyba ty

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!