Żmije zygzakowate rozpoczęły okres godowy. W związku z tym, częściej niż zwykle, w lasach Podkarpacia można spotkać je na swojej drodze. Mimo że liczba ukąszeń przez żmije jest niewielka, co roku setki tych gadów giną z rąk wystraszonych turystów.
![Vipera berus By Highlandtiercel (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons](http://zasoby.ekologia.pl/artykulyNew/19450/xxl/zmija-zygzakowata_800x600.jpg)
Żmija zygrzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Jako, że budzi powszechny strach, co roku setki tych gadów giną z rąk spanikowanych turystów. Co zrobić, by uniknąć bliskiego kontaktu ze żmiją?
– Uświadamiamy ludziom, że spotkanie z tym egzotycznym dla przyjezdnych gatunkiem jest tu realne i należy zachować ostrożność. Oznaczyliśmy też znane nam tzw. żmijowiska, by zwiększyć czujność spacerujących po lesie. Zaznaczmy jednocześnie, że żmija to stworzenie pożyteczne, pełniące ważną rolę w naturalnych ekosystemach− dodaje.
Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą? Poznać ją można przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona, zwanej „wstęgą kainową”. Jest ona doskonale widoczna u osobników o ubarwieniu popielatym i rdzawym, zaś u osobników o ubarwieniu melanistycznym, czyli jednolicie czarnych, niemal zupełnie zlewa się z barwą ciała.


Autor: wikipedysta Astrum (Mirella Liszka) (Praca własna) [CC BY-SA 2.5], Wikimedia Commons
− Sama rana jest często niezauważalna; dwa drobne „otarcia” naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, pojawia się duszność. Dorosły, zdrowy człowiek powinien takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci, jako że toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. – wyjaśnia Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.
W Polsce żmija zygzakowata jest dosyć pospolita. Od 1986 roku podlega ochronie gatunkowej, tak jak i wszystkie inne polskie gady.
Ekologia.pl
Bibliografia
RDLP w Krośnie
Moim zdaniem
Widziałaś/widziałeś kiedyś żmiję zygzakowatą?