Wtorek 12.09.2023

Jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków zalewa Europę! Czy dotrze także do Polski?

Mrówka ognista, jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie, została po raz pierwszy odnaleziona w Europie.Fot. Setiani Antari/ShutterstockFot. Setiani Antari/Shutterstock

Mrówka Solenopsis invicta, pochodzi z Ameryki Południowej, ale w ciągu ostatniego stulecia rozprzestrzeniła się na większą część Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Karaiby, Chiny i Australię.

Owady te mogą być agresywne. Ich ugryzienie działa drażniąco na skórę i może powodować reakcje alergiczne. Mrówki niszczą także uprawy i lokalne ekosystemy. Mogą atakować sprzęt elektryczny, w tym samochody i komputery.
Mrówka, uważana za jeden z najbardziej niszczycielskich gatunków inwazyjnych, może szybko tworzyć „superkolonie” z wieloma królowymi. Kolonie żerują na bezkręgowcach, większych kręgowcach i roślinach, niszcząc rodzime rośliny i wyprzedzając rodzime mrówki, owady i zwierzęta roślinożerne w zdobywaniu pożywienia.

Naukowcy stwierdzili, że zidentyfikowali 88 gniazd mrówek ognistych rozmieszczonych na obszarze 5 hektarów niedaleko miasta Syrakuzy na Sycylii we Włoszech.

„S. invicta jest jednym z najgorszych gatunków inwazyjnych. Może rozprzestrzeniać się w niepokojąco szybkim tempie” – powiedziała główna autorka badania Mattia Menchetti, badaczka z Instytutu Biologia ewolucyjna w Hiszpanii w oświadczeniu. „Znalezienie tego gatunku we Włoszech było dużą niespodzianką, ale wiedzieliśmy, że ten dzień i tak nadejdzie” – powiedziała Menchetti.

Nie wiadomo w jaki sposób mrówki ogniste przedostały się do Włoch. Naukowcy stojący za badaniem uważają, że owady musiały dotrzeć do punktu tranzytowego, w którym przebywa dużo ludzi, taki jak port miejski. Badanie sugeruje, że wiatr mógł przenosić latające królowe mrówek na północny-zachód od Syrakuz, gdzie znajduje się port handlowy.

Analiza genetyczna mrówek wykazała, że najprawdopodobniej pochodzą one ze Stanów Zjednoczonych lub Chin, gdzie Solenopsis invicta również jest gatunkiem inwazyjnym. Naukowcy ostrzegają, że mrówki mogą wkrótce rozprzestrzenić się w całej Europie.

Roger Vila z laboratorium Butterfly Diversity and Evolution Lab w Instytucie Biologii Ewolucyjnej, który kierował badaniem, powiedział: „Skoordynowane wysiłki na rzecz wczesnego wykrywania i szybkiej reakcji w regionie są niezbędne, aby skutecznie zarządzać tym nowym zagrożeniem, zanim rozprzestrzeni się ono w niekontrolowany sposób”.

Mrówka ognista jest gatunkiem kochającym ciepło, ale naukowcy doszli do wniosku, że może zasiedlić około 7% obszaru Europy. W dzisiejszym klimacie połowa obszarów miejskich w Europie byłaby dla tego klimatycznie odpowiednia, w tym duże miasta, takie jak Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona. Mattia Menchetti, główna autorka badania, stwierdziła: „Opinia publiczna może odegrać kluczową rolę w wykrywaniu S invicta, biorąc pod uwagę, że często występuje on na obszarach miejskich i przyległych. Wykrycie tej mrówki jest możliwe dzięki bolesnym użądleniom i charakterystycznym kopcom gniazd, choć wymagana jest opinia biegłego.”

Wyniki badania opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie naukowym Current Biology.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

"We knew this day would come’: One of world’s most invasive species reaches Europe"
By Katie Hunt, CNN; https://edition.cnn.com/2023/09/11/europe/invasive-red-fire-ant-europe-italy-scn/index.html

Ocena (2.0) Oceń: