Środa 28.11.2018

Smog największym zabójcą na świecie!

Zanieczyszczone powietrze jest największym zabójcą na świecie! Smog obniża średnią długość życia o 1,8 roku. W krajach, w których jakość powietrza jest wyjątkowo zła, takich jak Indie i Chiny, liczba ta może sięgać nawet pięciu lat. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy wskaźnika jakości powietrza (AQLI) przeprowadzonej przez Instytut Polityki Energetycznej na Uniwersytecie w Chicago.
Największym zabójcą środowiskowym jest brudne powietrze ‒ wynika z najnowszego opracowania amerykańskich naukowców. Badacze, by dojść do takich wniosków, stworzyli narzędzie, które uwzględnia zależność pomiędzy zanieczyszczeniem i skróceniem czasu życia (AQLI – Air Quality – Life Index).

”Sposób, w jaki przekazywane są informacje o ryzyku zdrowotnym, są często nieprzejrzyste i mylące” powiedział Michael Greenstone, dyrektor Instytutu Polityki Energetycznej. „Opracowaliśmy AQLI w celu wyeliminowania tych niedociągnięć. Skupiamy  się na koncentracji zanieczyszczeń pyłowych i przekształcamy je w prawdopodobnie najważniejszą metrykę, jaka istnieje ‒ długość życia.”

Najnowsza analiza AQLI wykazała, że zanieczyszczenie powietrza redukuje długość życia o średnio 1.8 roku. Najgorzej sytuacja prezentuje się w Indiach, gdzie ta długość życia spada o 4,3 lata.

Dla porównania, dym papierosowy prowadzi do skrócenia średniej długości życia o około 1.6 roku. Alkohol i używanie narkotyków zmniejszają średnią długość życia o średnio 11 miesięcy, podczas gdy AIDS powoduje skrócenie przeciętnego okresu życia o cztery miesiące. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Smog skraca nasze życie średnio o rok.

„Podczas gdy ludzie mogą rzucić palenie i podjąć kroki w celu ochrony przed chorobami, niewiele możemy zrobić, aby uchronić się przed powietrzem, którym oddychamy” ‒ powiedział Michael Greenstone, profesor ekonomii i dyrektor Instytutu Polityki Energetycznej.
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia

  1. “https://aqli.epic.uchicago.edu/the-index/”; data dostępu: 2018-11-28
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy