Stany Zjednoczone produkują więcej plastikowych śmieci niż jakikolwiek inny kraj
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Stany Zjednoczone produkują więcej plastikowych śmieci niż jakikolwiek inny kraj

Stany Zjednoczone produkują więcej plastikowych śmieci niż jakikolwiek inny kraj

Obywatele USA i Wielkiej Brytanii są największym na świecie źródłem odpadów z tworzyw sztucznych ‒ wynika z najnowszego badania. Populacja USA może być również trzecim co do wielkości producentem plastiku, który trafia do mórz i oceanów.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Według nowych badań Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wytwarzają więcej odpadów z tworzyw sztucznych na osobę niż jakiekolwiek inne duże kraje. Analiza pokazuje również, że Stany Zjednoczone produkują łącznie najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych, a ich obywatele mogą zajmować nawet trzecie miejsce na świecie, przyczyniając się do zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

Wcześniejsze prace sugerowały, że kraje azjatyckie dominowały pod względem zanieczyszczenia mórz plastikiem, a Stany Zjednoczone plasowały się na dość odległym 20. miejscu. Jednak wcześniejsze analizy nie brały pod uwagę eksportu odpadów z USA ani nielegalnego ich składowania.

Najnowsze dostępne dane z 2016 roku pokazują, że ponad połowa plastiku zebranego do recyklingu w USA została wysłana za granicę, głównie do krajów, które już zmagają się z nieefektywnym gospodarowaniem odpadami z tworzyw sztucznych. Naukowcy twierdzą, że lata eksportu zamaskowały ogromny wkład Stanów Zjednoczonych w zanieczyszczenie plastikiem.

„Stany Zjednoczone stanowią 4% światowej populacji, ale wytwarzają 17% plastikowych odpadów” ‒ powiedział Nick Mallos z Ocean Conservancy i jeden z autorów badania. „Dlatego Stany Zjednoczone muszą odegrać znacznie większą rolę w walce z globalnym kryzysem zanieczyszczenia plastikiem”.

Wielkość wkładu Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie będzie wynikiem wysokiego poziomu dochodów i konsumpcji. „Zakładam, że jesteśmy po prostu najlepszymi konsumentami” ‒ powiedziała Kara Lavender Law z Sea Education Association, która była częścią zespołu badawczego. „Wkład kraju w zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi nie kończy się na jego granicy” ‒ powiedziała Winnie Lau z Pew Trusts, która nie była zaangażowana w analizę.

„Na przykład eksport odpadów z tworzyw sztucznych ze Stanów Zjednoczonych może znacząco przyczynić się do globalnego problemu tworzyw sztucznych w oceanach, a te ważne badania pokazują, jak duży jest to problem”.

Chiny zakazały importu odpadów z tworzyw sztucznych w 2018 r., a Malezja, Wietnam, Tajlandia, Indie i Indonezja wprowadziły własne ograniczenia. Los plastiku, który nie trafia już do tych krajów, nie jest jeszcze w pełni znany, ale śledztwo Guardiana z 2019 roku wykazało, że amerykański plastik był wysyłany do najbiedniejszych krajów świata, w tym do Bangladeszu, Laosu, Etiopii i Senegalu, gdzie siła robocza jest tania, a przepisy dotyczące ochrony środowiska skąpe.

W najnowszym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Science Advances, wykorzystano dane Banku Światowego dotyczące wytwarzania odpadów w 217 krajach. Analiza skupiła się na Stanach Zjednoczonych i wykorzystała dodatkowe dane na temat zaśmiecania i nielegalnego dumpingu. Naukowcy odkryli, że Stany Zjednoczone wyprodukowały najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych ‒ według szacunków Banku Światowego, 34 mln ton w 2016 r., ale całkowita liczba wzrosła do 42 mln ton, gdy uwzględniono dodatkowe dane.

Wśród 20 krajów o najwyższej całkowitej produkcji odpadów z tworzyw sztucznych, Wielka Brytania zajęła drugie miejsce, za nimi uplasowała się Korea Południowa i Niemcy. Kiedy naukowcy oszacowali, ile odpadów plastikowych z każdego kraju trafia do oceanów, Indonezja i Indie zajęły najwyższe pozycje. Stany Zjednoczone znalazły się między trzecim a jedenastym miejscem, w zależności od przyjętych założeń dotyczących wycieku odpadów do środowiska. Analiza wykazała, że nawet 1 mln ton wyeksportowanych z USA odpadów z tworzyw sztucznych trafiło do morza.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.nationalgeographic.com/environment/2020/10/us-plastic-pollution/; 2020-11-02;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

To ciekawe, że to te kraje, i finansowane przez nie stowarzyszenia,
znajdują się na czele walczących o środowisko.
Nie wprowadziły do
dziś zakazu eksportu odpadów, tak jak nie wprowadziły zakazu eksportu
brudnych i enegochłonnych technologii. Podobnie rzecz ma się z UE.
Ta hipokryzja zachodnich cywilizacji genaralnie najmocniej wyniszcza glob i dąży do neokolanializmu w nowej postaci.