Studentka stworzyła alternatywę dla plastiku z rybnych odpadów
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Studentka stworzyła alternatywę dla plastiku z rybnych odpadów

Studentka stworzyła alternatywę dla plastiku z rybnych odpadów

Lucy Hughes, 23 lata, absolwentka projektowania produktów na University of Sussex, starała się rozwiązać problem szkodliwych dla środowiska plastikowych śmieci. Dlatego stworzyła ekologiczną alternatywę dla tworzyw sztucznych, wykorzystując do tego rybne odpady.

Lucy Hughes, absolwentka projektowania produktów na University of Sussex, jest tegoroczną laureatką nagrody Jamesa Dysona w Wielkiej Brytanii, źródło: www.jamesdysonaward.org/

Lucy Hughes, absolwentka projektowania produktów na University of Sussex, jest tegoroczną laureatką nagrody Jamesa Dysona w Wielkiej Brytanii, źródło: www.jamesdysonaward.org/

Jej rozwiązanie, biodegradowalny i kompostowalny materiał o nazwie MarinaTex, może rozpaść się w środowisku w ciągu czterech do sześciu tygodni.
 
Hughes z Twickenham w południowo-zachodnim Londynie użyła czerwonych alg do wiązania białek uzyskanych z rybich skór i łusek, tworząc silne nakładające się warstwy w półprzezroczystym i elastycznym materiale arkuszowym. Materiał jest stosunkowo lekki, a jego wytworzenie wymaga niewielkiej energii i temperatur poniżej 100 st. C. Choć wygląda i przypomina plastik, wstępne testy sugerują, że jest on mocniejszy, bezpieczniejszy i znacznie bardziej zrównoważony niż jego nieekologiczny odpowiednik. Ponieważ MarinaTex wykorzystuje produkty uboczne z przemysłu rybnego, pomaga to zamknąć pętlę istniejącego strumienia odpadów w celu zapewnienia dłuższej żywotności produktu.
 

Nowy materiał może zastąpić tworzywa sztuczne w wielu typowych zastosowaniach, takich jak opakowania do żywności.

Szacuje się, że co roku w Wielkiej Brytanii przemysł przetwórstwa rybnego wytwarza 492,020 ton odpadów, które ostatecznie trafiają na wysypisko śmieci lub do spalarni. Dzięki badaniom przeprowadzonym na wybrzeżu Sussex Hughes stwierdziła, że skórki ryb i łuski były najbardziej obiecującymi źródłami plastikowej alternatywy, ze względu na ich elastyczność i białka zwiększające wytrzymałość. Odkryła, że pojedynczy dorsz atlantycki mógłby generować odpady organiczne potrzebne do stworzenia 1400 worków MarinaTex.

„Plastik jest niesamowitym materiałem, w wyniku czego staliśmy się zbyt zależni od niego jako projektanci i inżynierowie” ‒ powiedział Hughes. „Nie ma dla mnie sensu, że używamy plastiku, niezwykle trwałego materiału, do produktów o cyklu życia krótszym niż jeden dzień. Dla mnie MarinaTex stanowi zobowiązanie do innowacji materiałowych i selekcji poprzez włączenie zrównoważonych, lokalnych wartości do projektu. Jako twórcy nie powinniśmy ograniczać się do projektowania tylko dla formy i funkcji, ale dla formy, funkcji i śladu ekologicznego ”.

Ekologia.pl (JS)

 

Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/world/2019/sep/19/scaling-back-graduate-invents-plastic-alternative-from-fish-waste; 2019-09-19;
  2. https://www.jamesdysonaward.org/news/2019-national-winners-announced/; 2019-09-19;
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ruskie juz po wojnie robili plastik z maki rybnej. Glownie stosowany byl w motoryzacji. Angole zawsze sa dotylu.

Opcja na wypasie. Tylko pytanie jaki koszt produkcji? Bo jeżeli identyczny jak zwykłego plastiku to jesteśmy uratowani