Polacy jedzą coraz mniej mięsa
Coraz więcej Polaków zamiast tradycyjnego „schabowczaka” stawia na posiłki wegetariańskie. Najnowszy raport „Rolnictwo 2019:, opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że spożycie mięsa na osobę w Polsce spadło średnio o 2,24 proc. w porównaniu do 2018 roku. Jak pokazuje opracowanie dwa lata temu statystyczny Polak zjadał niemal 62,4 kilogramów mięsa; a w 2019 roku było to 61 kg.
Nie tylko spożycie mięsa spadło. Polacy coraz mniej kupują: chleba (o 5,4 proc.), cukru (o 4,9 proc.), warzyw (o 3,9 proc.), ryb i owoców morza (o 3,6 proc.), mleka (o 2,4 proc.), produktów zbożowych (o 2,2 proc.), olejów i tłuszczów (o 1,9 proc.) w tym tłuszczów roślinnych (o 6,8 proc.), wędlin i przetworów mięsnych (o 1,5 proc.) ‒ czytamy w raporcie GUS. Wzrosło natomiast spożycie makaronów i produktów makaronowych (o 5,3 proc.), serów i twarogów (o 2,3 proc.) i owoców (o 1,1 proc.).
– Gdy nieco ponad dwa lata temu informowaliśmy o tym, że 58,6% Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa na rzecz produktów roślinnych, dla wielu odbiorców nasz komunikat brzmiał wręcz niedorzecznie – mówi Maciej Otrębski, strategic partnerships manager w kampanii RoślinnieJemy – Jak wskazują dane przedstawione przez GUS, deklaracje Polaków, wsparte coraz większą dostępnością produktów roślinnych, mają rzeczywiste przełożenie na zwyczaje żywieniowe Polaków – dodaje.
Malejącą popularność dań mięsnych w Polsce potwierdzają badania Market Research World z czerwca 2020 r., które pokazują, że odsetek osób korzystających z diety wegetariańskiej systematycznie rośnie i obecnie 25,4 proc. Polaków ogranicza spożycia mięsa.
Trend ten widoczny jest na całym świecie. W Wielkiej Brytanii w 2018 r. było 600 000 wegan, czyli 1,16% populacji, 9 procent mieszkańców Australii to wegetarianie, a w Finlandii co piąta dziewczyna w wieku 15-25 lat nie je mięsa.