Ptasia grypa zabija koty w Polsce – ostrzega WHO | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ptasia grypa zabija koty w Polsce – ostrzega WHO

Ptasia grypa zabija koty w Polsce – ostrzega WHO

Polska jest pierwszym krajem, który zgłosił „wysoką liczbę” kotów zarażonych ptasią grypą na dużym obszarze, poinformowała w poniedziałek WHO, dodając, że ryzyko infekcji u ludzi pozostaje niskie.

Fot. beton studio/Shutterstock

Fot. beton studio/Shutterstock
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że odkąd polskie władze ds. zdrowia poinformowały ją w zeszłym miesiącu o nietypowych zgonach kotów w całym kraju, 29 kotów uzyskało pozytywny wynik testu na ptasią grypę H5N1.

14 zakażonych zwierząt zostało uśpionych, a 11 zmarło. Ostatnią śmierć odnotowano 30 czerwca „Źródło narażenia kotów na wirusa jest obecnie nieznane i trwają dochodzenia epizootyczne” – powiedziała WHO w oświadczeniu.

U zarażonych kotów wystąpiły poważne objawy, w tym trudności w oddychaniu, krwawa biegunka i objawy neurologiczne, w niektórych przypadkach zakończone szybkim pogorszeniem stanu zdrowia i śmiercią.

Od końca 2021 r. w Europie wybuchła najgorsza w historii epidemia ptasiej grypy. Doprowadziło to do uboju dziesiątek milionów drobiu na całym świecie, z których wiele było zakażonych szczepem wirusa H5N1, który pojawił się po raz pierwszy w 1996 roku. W ostatnim czasie nastąpił niepokojący wzrost liczby infekcji u ssaków.

Agencja zdrowia ONZ zwróciła uwagę, że wcześniej zgłaszano sporadyczne zakażenia kotów H5N1. „Ale to pierwszy raport o dużej liczbie zarażonych kotów na dużym obszarze geograficznym w kraju”.

WHO poinformowała, że do 12 lipca żaden kontakt zakażonych kotów z ludźmi nie zgłaszał objawów, dodając, że okres nadzoru dla wszystkich kontaktów został zakończony.

Ryzyko dla właścicieli kotów, lekarzy weterynarii i innych osób, które mogą być bardziej regularnie narażone na kontakt z kotami zakażonymi H5N1 bez użycia środków ochrony osobistej, było tymczasem postrzegane jako niskie do umiarkowanego.

Infekcje ptasiej grypy u ludzi są rzadkie, ale kiedy już się pojawią, mogą wywołać ciężką chorobę z wysoką śmiertelnością. Przypadki ludzkiego H5N1 są zwykle wynikiem bezpośredniego lub pośredniego narażenia na zakażony żywy lub martwy drób lub zanieczyszczone środowisko. Od 2020 roku WHO poinformowało, że otrzymało 12 zgłoszeń przypadków ludzkiego wirusa H5N1 na całym świecie. Cztery z nich były ciężkimi przypadkami, a osiem łagodnymi lub bezobjawowymi.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "Mysterious Spread of Bird Flu in Cats in Poland, WHO Reports"; https://www.sciencealert.com/mysterious-spread-of-bird-flu-in-cats-in-poland-who-reports; data dostępu: 18-07-2023;
4.9/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments