Sadzenie drzew może być najlepszym sposobem walki ze zmianami klimatu
Zapomnij o skomplikowanych i drogich technologiach. Nowe badania sugerują, że prosty akt sadzenia drzew jest zdecydowanie najlepszym i najtańszym sposobem walki z kryzysem klimatycznym ‒ przekonują naukowcy.
Zdolność drzew do wchłaniania dwutlenku węgla od dawna czyni z nich cenną broń w walce z rosnącymi temperaturami. Nowe badania szacują, że światowy program sadzenia mógłby usunąć dwie trzecie wszystkich emisji, które zostały wpompowane do atmosfery w wyniku działalności człowieka.
Szwajcarscy naukowcy z ETH-Zurich w Szwajcarii przeanalizowali prawie 80 000 zdjęć satelitarnych i zidentyfikowali 900 milionów hektarów niewykorzystanych gruntów, które można ponownie zalesić – to mniej więcej obszar wielkość Australii i Nowej Zelandii łącznie.
Miliardy nowych drzew będą w stanie pochłonąć około 205 gigaton dwutlenku węgla. To jedna czwarta całkowitej ilości CO2 w powietrzu.
„Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że renowacja lasów jest najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem w zakresie zmian klimatycznych i dostarcza twardych dowodów uzasadniających inwestycje” ‒ powiedział prof. Tom Crowther, jeden z autorów badania.
„Jeśli będziemy działać teraz, może to obniżyć poziom dwutlenku węgla w atmosferze nawet o 25 procent, do poziomu ostatnio widzianego prawie sto lat temu” ‒ dodaje.
Naukowcy identyfikują sześć krajów, w których może nastąpić większość renowacji lasów: Rosja (151 mln hektarów), USA (103 mln hektarów), Kanada (78 mln hektarów), Australia (58 mln hektarów, Brazylia (50 mln hektarów) i Chiny (40 mln hektarów).
Badacze zwracają uwagę, że takie działanie należy podjąć jak najszybciej. Wraz z upływem czasu, kiedy klimat się ociepla, zmniejsza się powierzchnia już istniejących lasów i spada ilość gruntów, nadających się do zalesienia.
„Bardzo ważne jest, abyśmy chronili istniejące obecnie lasy, dążyli do innych rozwiązań klimatycznych i nadal wycofywali paliwa kopalne z naszych gospodarek” ‒ dodaje Tom Crowther.
Drzewa ‒ jak i wszystkie rośliny ‒ dzięki procesowi fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla (CO2) z powietrza, wody z ziemi. W procesie przekształcania go w drewno uwalniają tlen do powietrza. Oprócz wychwytywania CO2 drzewa pomagają również w wychwytywaniu znacznych ilości węgla przez glebę. Większa ilość drzew, to także większa różnorodność biologiczną, lepsza jakość wody i gleby.
- https://www.bbc.com/news/science-environment-48870920; 2019-07-05;
Sadzenie drzew z pewnością przyczyni się do pochłaniania nadmiernie produkowanego dwutlenku węgla, ale nie zastąpi to innych metod czuwania nad postępującym globalnym ociepleniem klimatu naszej planety.
Ale jak zasadze pare drzew to nie zaszkodzi.