Wystawa „Train of Ideas” w Warszawie. Niemcy pokażą Polakom jak chronić środowisko
Współpraca z obywatelami, firmami i ekspertami w sprawach dotyczących ochrony środowiska i rozwoju miast – to najważniejsze zagadnienia dla Hamburga, który uzyskał tytuł „European Green Capital 2011”. Starając się dotrzeć do największej liczby ludzi władze Hamburga uruchomiły objazdową wystawę „Train of Ideas”. Interaktywną wystawę poświęconą zrównoważonemu rozwojowi europejskich miast od dzisiaj można podziwiać w Warszawie.
Od 31 maja Warszawiacy przez 5 dni będą mogli spojrzeć w przyszłość: „Train of Ideas” zatrzyma się na Placu Defilad, by zaprezentować wystawę „Visions for Future Cities”, która dostępna będzie w czterech językach. Tą interaktywną ekspozycję można będzie obejrzeć bezpłatnie w dniach od 31 maja do 3 czerwca w godzinach 13.00-18.00 oraz 4 czerwca w godzinach 9.00-18.00.
Wystawa „Visions for Future Cities” koncentruje się na wyzwaniach w zakresie projektowania europejskich miast pod kątem przyszłych potrzeb z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju, dbałości o środowisko oraz wygody i potrzeb mieszkańców. Zaprezentowanych zostało ponad 100 projektów z europejskich miast. Wystawę tworzy 70 eksponatów i 26 ekranów dotykowych.
Zwiedzający mogą obejrzeć miasto z różnej perspektywy: w zbliżeniu oczami pojedynczego człowieka, na poziomie lokalnym i regionalnym, i wreszcie z perspektywy globalnej. Pociąg Pomysłów składa się z siedmiu kontenerów. W sześciu z nich mieści się wystawa, zaś siódmy kontener to miejsce spotkań i poczekalnia.
Co kryją kontenery?
Wystawa „Visions for Future Cities” została poświęcona różnym strefom życia, m. in. zrównoważona mobilność, odnawialne źródła energii, odpowiedzialna konsumpcja, ochrona przyrody oraz zagrożonych gatunków, przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Co prezentuje niemiecka wystawa? Pierwszy etap dotyczy Hamburga. Na interaktywnej mapie miasta zostały zaznaczone najważniejsze projekty European Green Capital 2011. Obok stref chronionej przyrody i projektów urbanizacyjnych umieszczono także Punkty Informacji. Wszystkie treści wyświetlane są na ekranie dotykowym.
Będzie można przejechać się także na rowerze miejskim. Warszawiacy, pedałując, będą mogli wirtualnie zapoznać się z największym w Europie projektem rozwoju obszarów miejskich – rozwojem dzielnicy HafenCity w Hamburgu. Zwiedzający mogą porównać stopień zanieczyszczeń próbek wody z największych rzek w Europie. Z kolei wchodząc do kontenera imitującego europejski las, za pomocą specjalnej konsoli można posłuchać odgłów zwierząt. W kolejnym wagonie można sprawdzić ile dwutlenku węgla emituje twój wirtualny posiłek. W ostatnich dwóch kontenerach poruszane są tematy dotyczące przestarzałej polityki energetycznej czy zmian klimatycznych.
Skąd pomysł na wystawę? Jak przekonują pomysłodawcy wystawy, projekt ma za zadanie uświadomić ludziom, jak duży wpływ mamy na środowisko.
Otwierając wystawę, zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Jarosław Kochaniak powiedział „Jest to wspaniała okazja dla miasta i jego mieszkańców, by zobaczyć w jaki sposób wspólnie można działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ta wystawa pokazuje, w jaki sposób inni podejmują działania w zakresie ochrony klimatu, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, po to abyśmy my mogli się nauczyć od innych, ale także po to, by inni mogli zobaczyć co my robimy dobrze.”
„Wystawa powinna być inspiracją dla mieszkańców, jak na poziomie każdego z nas, indywidualnie powinniśmy działać na rzecz tego, by poprawiać jakość środowiska naturalnego. Nie możemy tego osiągnąć tylko za pomocą władz miasta czy organizacji pozarządowych. To nasz wspólny cel i tylko wspólnie możemy go osiągnąć – podsumował Kochaniak.
W trakcie swojego tournée trwającego od kwietnia do listopada „Train of Ideas” zatrzyma się w 18 europejskich metropoliach.