Światowy Dzień Zwierząt. Zwierzęta dziś obchodzą swoje święto
![Tygrys bengalski © Martin Harvey_ WWF-Canon](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/tygrys-bengalski_800x534-1.jpg)
Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony został już 81 lat temu, aby podkreślić problem niszczenia środowiska i wymierania gatunków. Obchody odbywają się 4 października, w dniu w którym przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt w Kościele rzymskokatolickim. W tym szczególnym dniu ekolodzy zwracają uwagę na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcają do wspierania ich ochrony.
W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Na listę zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wpisanych zostało już ponad 61 tysięcy gatunków zwierząt. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta.
W latach 1970-2010 liczebność populacji zwierząt kręgowych zmniejszyła się o 52 procent. – wynika z najnowszego raportu WWF. Ten spadek szczególnie odczuwalny w strefach tropikalnych. Szczególnie duże straty odnotowała strefa neotropikalna, obejmująca Amerykę Południową i Środkową – spadek aż o 83 procent. Następne w kolejności są strefa indopacyficzna (krainy australijska i orientalna) – 67 proc., kraina palearktyczna, do której zalicza się również Polska – 30 proc., kraina nearktyczna – 20 proc. i Afryka na południe od Sahary – 19 proc.
– Poważnym problemem jest także nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt. Do Polski co roku trafiają dziesiątki tysięcy egzotycznych gatunków zwierząt nielegalnie odławianych w naturze. Najczęściej przemycane gatunki to egzotyczne papugi, węże, żółwie i jaszczurki – mówi Paweł Średziński z WWF Polska i dodaje, że większość z nich ginie w czasie transportu, a zwierzęta osłabione podróżą i hodowane w nieodpowiedni sposób często podzielają ich los.
![](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/max_Nosorozec_bialy_c_Martin_Harvey_WWF_Canon.jpg)
Zagrożone gatunki zwierząt trafiają do Polski także jako turystyczna pamiątka z podróży lub składnik preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej. W samym 2011 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli ponad 12 000 nielegalnych okazów, a wśród nich aż 9594 produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Unikając preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej o nieznanym składzie możemy przyczynić się do ocalenia życia tygrysa, słonia lub nosorożca.
Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy także po to, aby każdy z nas zrozumiał, że może chronić zagrożone gatunki na własną rękę. Bez dobrej woli i świadomości ludzi żadne rozwiązania prawne czy patrole policji nie uratują ginącej przyrody – podsumowuje Średziński.
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![Dlaczego potrzebujemy śniegu?](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/zima-natura.jpg)
Trzeba chronić siedliska i uszanować prawo do zycia zwierząt:)