ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2013. Wielkie liczenie ptaków
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Zimowe Ptakoliczenie: Krzyżówka królową śniegu

Zimowe Ptakoliczenie: Krzyżówka królową śniegu

Siarczyste mrozy nie przestraszyły miłośników ptaków, którzy w sobotę i niedzielę przeprowadzili Zimowe Ptakoliczenie. Według wstępnych szacunków opracowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), po raz 4. z rzędu najliczniejszym gatunkiem okazała się kaczka krzyżówka. Jednak ostateczne wyniki poznamy w połowie lutego
Ornitolodzy podkreślają, że są to wstępne wyniki, ponieważ uczestnicy akcji mogą nadsyłać swoje dane do 4 lutego. Jednak już wiadomo, że udało się policzyć co najmniej 117 tys. ptaków, co jest lepszym wynikiem niż rok temu. Wiadomo również, że kolejne „miejsca na podium” zajęły bogatka oraz gawron[1]. Wróbel obronił ubiegłoroczną, czwartą pozycję.

„Już dzisiaj widzimy, że w tym roku zaobserwowano więcej bogatek niż przed rokiem. Był to też najczęstszy gatunek, notowany w 80 proc. wypełnionych Kart Obserwacji. Może to wynikać faktu, że jest to gatunek bardzo chętnie odwiedzający karmniki, a większość uczestników Zimowego Ptakoliczenia liczyła ptaki korzystające z takiej formy pomocy” – mówi Antoni Marczewski z OTOP, koordynator akcji.

Jak podaje OTOP, tegoroczny Ptak Zimy, łabędź niemy, odnotował znacznie gorszy wynik niż przed rokiem (z 1800 osobników do 1100). Natomiast wyraźny skok zaobserwowano w przypadku jemiołuszki – z 525 os. podczas poprzedniej edycji do 4100 podczas tegorocznej.

W tym roku Zimowe Ptakoliczenie wypadło podczas wyjątkowo mroźnego weekendu. Wiele miejskich stawów i jezior było zamarzniętych, dlategp łabędzie mogły przenieść się na niezamarznięte odcinki rzek, gdzie nie prowadzono obserwacji. „Natomiast wynik jemiołuszki potwierdza, że mamy w tym roku do czynienia z intensywnym nalotem osobników ze Skandynawii, szukających u nas pokarmu, głównie owoców jemioły i jarzębiny”– dodaje Marczewski.

Na uwagę zasługuje wysokie, 12. miejsce trznadla. Ten żółty, podobny do wróbla ptak gnieździ się głównie w krajobrazie rolniczym. Przyrodnicy obawiają się jednak o jego przyszłość. Jeśli podczas szczytu UE w dniach 7-8 lutego politycy obetną środki wspierające Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, trznadle i wiele innych gatunków znajdą się w niebezpieczeństwie. Dotychczas dzięki PROW możliwe było wspieranie rolników prowadzących gospodarkę przyjazną przyrodzie i przynoszącą korzyści ludziom (m.in. poprzez dbanie o miedze, śródpolne oczka wodne czy kępy krzewów ograniczające erozję i korzystnie wpływające na lokalny klimat). Jeśli te pieniądze zostaną zabrane, wiele pożytecznych działań przestanie się rolnikom opłacać. OTOP zachęca do wysyłania w tej sprawie listów do przedstawicieli Polski udających się na unijny szczyt [2].

Ptasie ciekawostki

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri), fot. J.M.Garg/ Wikipedia CC

Oprócz stałych bywalców parków i ogrodów pojawiły się też ornitologiczne ciekawostki. W Warszawie spotkano dwóch egzotycznych uciekinierów z niewoli – gęś tybetańską oraz aleksandrettę obrożną (zieloną papugę z długim ogonem). Dużo emocji wzbudzały ptaki wodne – w gdańskim Parku Oliwskim stwierdzono zimującą samicę płaskonosa, a na wycieczce po parku na Wyspie Bolko w Opolu uczestnicy oglądali stado 12 ogorzałek – największe w dotychczasowej historii obserwacji w tym mieście. Niektórzy uczestnicy mogli podziwiać odpoczywające sowy – spotykano głównie uszatki i puszczyki, ale w Kleczy Dolnej w Małopolsce udało się zaobserwować również 2 pójdźki.

Według wstępnych szacunków OTOP, wiadomo, że ptaki liczyło w Polsce ponad 1500 osób – najwięcej w województwach mazowieckim, pomorskim i lubelskim. Obserwacje można było prowadzić indywidualnie lub uczestnicząc w wycieczkach organizowanych w całej Polsce przez wolontariuszy OTOP. Największe tłumy przyciągnęły ptasie spacery w Sieradzu, Sopocie oraz Janowie Podlaskim. Swoje wyniki najczęściej nadsyłały osoby z mniejszych miejscowości, co może tłumaczyć niższe pozycje we wstępnym rankingu takich gatunków jak sroka (14.) czy wrona siwa (18.)

Na pełne wyniki przyjdzie zaczekać do połowy lutego, kiedy zostanie przedstawiony raport w oparciu o dane, które na kartach obserwacji lub za pośrednictwem AwiBazy można przekazywać do 4 lutego br. włącznie. 

OTOP

Nota:

[1] Pierwsza dziesiątka najliczniej spotykanych gatunków, stan na 27.01.2013: 1. krzyżówka – 22443, 2. bogatka – 9863, 3.gawron – 8597. 4.wróbel – 8087, 5. mazurek – 6621, 6. kawka – 6177, 7. gołąb miejski – 5796, 8. dzwoniec – 4581, 9. jemiołuszka – 4122, 10. czyż – 3124

[2] OTOP i inne organizacje pozarządowe apelują do Donalda Tuska i pozostałych przedstawicieli Polski, by na szczycie UE w dniach 7-8 lutego poparli wniosek o zapewnienie 50 proc. budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, zagwarantowanie wzmocnienia funduszu na rzecz przyrody i klimatu LIFE do poziomu 1 proc. budżetu UE oraz przeznaczenie 20 proc. budżetu UE na działania spowalniające i łagodzące skutki zmian klimatycznych w ramach Polityki Spójności.

4.8/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

U mnie były dwie parki na rzece:) Ostatnio ich nie widzę.

U mnie w Pułtusku też było, ale nie miałam czasu żeby się wybrać…

Zobacz najnowsze artykuły
pies
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Czy zdrowe karmienie psa jest możliwe?
pixabay.com
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Łosie na celowniku Ministerstwa Środowiska
Fot.: Ryba z gatunku Danionella Dracula (Ralf Britz/NHM)
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Drakula żyje i jest rybą
chomik
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Chomiki po zjedzeniu kukurydzy stają się kanibalami!
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Zwierzęta mówią, trzeba tylko umieć słuchać
Wilk szary, fot. Kacper Kowalczyk
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Wilk – tajemniczy inteligent
Żubry europejskie. By Alexandr frolov (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Ruszył sezon na żubry!
Waran z komodo to największa jaszczurka żyjąca na ziemi, fot. shutterstock
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Smoki istnieją naprawdę
fot. Scott Gardner
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Ryba przyłapana na używaniu narzędzi
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Sroka złodziejka? To mit
fot. shutterstock
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Karaluchy też mają osobowość
Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności
Ślimak morski po akcie kopulacji traci penisa