KOŁPACZEK MIERZWIONY. Grzyb. Roślina - kołpaczek mierzwiony, pajęczak mierzwiowy | ekolog
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki pieczarkowce incertae sedis kołpaczek Kołpaczek mierzwiowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kołpaczek mierzwiowy (Panaeolus papilionaceus)

Nazywana/y także: belka motylkowata, bedłka mierzwiowa, kołpaczek motylkowaty, pajęczak mierzwiowy
Kołpaczek mierzwiony
Spis treści
Wstęp

Kołpaczek mierzwiony jest grzybem niejadalnym, koprofilnym (odchodolubnym), co oznacza, że wyrasta najczęściej na odchodach zwierząt roślinożernych. Prawdopodobnie do Europy został zawleczony z Ameryki Północnej.

Sezon

Sezon na kołpaczka mierzwiowego rozpoczyna się wiosną i trwa do później jesieni (maj – listopad). W klimacie cieplejszym może pojawiać się może nawet zimą.

Występowanie

Kołpaczek mierzwiony rośnie na łąkach, pastwiskach, w miejscach występowania obornika. Owocuje pojedynczo lub w mniejszych grupach. W Europie pospolity, choć w Polsce raczej rzadki.

Wygląd

Kapelusz kołpaczka mierzwiowego ma kształt dzwonu i jest gładki. Młode okazy mogą być lekko omszone, starsze nawet popękane, suche. Kolor biało-brązowy, na środku nieco ciemniejszy. Osiąga do 4 cm szerokości. Na brzegu u młodych grzybów może znajdować się pozostałość białej osłony. Blaszki z czarnymi punktami, ostatecznie tylko krawędzie zostają białe. Blaszki gęsto położone, przyrośnięte do trzonu.

Trzon smukły, kruchy, pusty w środku, często powiększony przy podstawie. Osiąga długość do 12-16 cm. Brak pierścienia. Pod kapeluszem lekko oprószony. Kolor zazwyczaj szaro-brunatny.

Miąższ o niewyróżniającym zapachu i smaku, żółto-kremowy. 

Zarodniki są gładkie, elipsoidalne. Wysyp koloru czarnego.

Właściwości

Kołpaczek mierzwiowy to gatunek niejadalny. Może być mylony z grzybami podobnymi, które także wyrastają na oborniku i mają właściwości halucynogenne.

Zastosowanie

Kołpaczek mierzwiowy uważany jest za gatunek saprotroficzny, który rozkłada martwą materię organiczną.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.9/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments