Lodowce topnieją w wyniku kilku czynników: nasłonecznienia, które powoduje nagrzewanie się kamieni na powierzchni lodowca, oddziaływania wód lodowcowych z wyżej położonych części lodu oraz ciepłych mas powietrza i ciepłych wiatrów.

Dlaczego topnieją lodowce?
IPCC podało, że wzrost średniej temperatury w Arktyce był dwa razy większy w ciągu minionych stu lat niż wzrost średniej dla całego świata.Wokół Antarktydy z kolei klimat ocieplił się w ciągu ostatniej dekady o 0,2 stopnia Celsjusza, czyli dwa razy bardziej niż wszystkie oceany Ziemi w ciągu 30 lat. Przeciętna temperatura na Antarktydzie wzrosła od 1957 r. o mniej więcej 0,56 stopnia C i wynosi obecnie - 45,6 stopni C.
Gdzie i jak szybko topnieją lodowce?
W skutek ocieplenia klimatu powierzchnia lodowców zmniejsza się na całym świecie. W ciągu ostatnich 50 lat zarejestrowano zmiany w miąższości lodowców rzędu 100 m. Zasięg czół lodowców zmniejszał się średnio o 50. m na rok.Największy lodowiec Antarktydy, Pine Island, cofa się o 40 proc. szybciej niż w latach 70. zeszłego wieku. Pozostawia w oceanie wodę i lód. Lodowiec Smitha cofa się o 83 proc. szybciej niż w 1992 r. Wszystkie lodowce na tym terenie tracą rocznie około 103 mln ton lodu rocznie. W wyniku m.in wzrostu temperatur obserwujemy zjawisko topnienia lodu morskiego.
JPL's Gravity Recovery and Climate Experiment podało, że Grenlandia utraciła 150-250 km3 lodu między 2002 a 2006 rokiem, natomiast Antarktyda utraciła w latach 2002-2006 152 km3.
Ekologia.pl poleca

Topniejący lodowiec, fot. shutterstock
Konsekwencje topnienia lodowców
W tej chwili bardzo trudno przewidzieć wszystkie skutki topnienia lodowców. W 2007 r. Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) prognozował, że poziom morza podniesie się o 20-60 cm w ciągu najbliższych 50-100 lat. Kurczenie się lodowców będzie odpowiedzialne za połowę tych wartości. Wzrost poziomu morza bezpośrednio zagraża nisko położonym terenom. Zagrożone są m.in. Amsterdam i Londyn.
Problemem dla miast i wsi usytuowanych w dolinach będą powodzie lodowcowe, zwane GLOFS (Glacier Lake Outburst Flood). Mogą one przybierać katastrofalne rozmiary.
Ekologia.pl