Kaberu etiopski należy do rodzinypsowate (Canidae). Jego pysk jest wydłużony. Uszy są długie i spiczaste, z białym wnętrzem. Ubarwienie ciała jest rudawe. Gardło, szyja, pierś, spód są białe. Kończyny są smukłe i długie. Ogon jest puszysty, z białymi bokami i czarną końcówką. Samce są większe od samic.
Kaberu etiopski jest endemitem wyżynnych i górskich obszarów Etiopii. Jego zasięg występowania składa się z siedmiu, w różnym stopniu izolowanych, populacji. W związku z zwiększającą się presją rolnictwa jego liczebność oraz zasięg występowania maleje. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN).
Tryb życia
Kaberu etiopski zamieszkuje pasma górskie powyżej górnej granicy lasu. Nie jest spotykany niżej niż 3000 m n.p.m. Preferuje otwarte przestrzenie górskich afrykańskich łąk i wrzosowisk z niską roślinnością. Występuje na obszarach o niskim nachyleniu lub całkowicie płaskich. Prowadzi nocny bądź dzienny tryb życia, w zależności od miejsca występowania. Jest zwierzęciemterytorialnym. Kaberu etiopskie żyje samotnie lub w grupach (liczących od 3 do 20 osobników).
Kaberu etiopski jest monogamiczny. Do rozrodu przystępuje tylko para dominująca. Rozród odbywa się raz w roku, ma to miejsce od października do stycznia. Ciąża trwa u niego 60 dni. Samica rodzi od 2 do 6 młodych. Laktacja trwa 6-8 tygodni. Od 5 tygodnia dieta szczeniąt uzupełniana jest o pokarm stały. W odchowie potomstwa uczestniczy również starsze rodzeństwo. Między drugim a trzecim rokiem życia młode samice opuszczają grupę rodzinną. Młode samce zwykle pozostają w watahach. Kaberu etiopski osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Na wolności żyje 8-9 lat.