Kaberu etiopski (Canis simensis)

Nazywany/a też: kaberu, szakal etiopski, wilk etiopski

Kaberu etiopski należy do rodziny psowate (Canidae). Jego pysk jest wydłużony. Uszy są długie i spiczaste, z białym wnętrzem. Ubarwienie ciała jest rudawe. Gardło, szyja, pierś, spód są białe. Kończyny są smukłe i długie. Ogon jest puszysty, z białymi bokami i czarną końcówką. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kaberu etiopski jest endemitem wyżynnych i górskich obszarów Etiopii. Jego zasięg występowania składa się z siedmiu, w różnym stopniu izolowanych, populacji. W związku z zwiększającą się presją rolnictwa jego liczebność oraz zasięg występowania maleje. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN).
Czy wiesz, że...Kaberu etiopski jednym z najrzadszych psowatych na świecie.

Tryb życia

Kaberu etiopski zamieszkuje pasma górskie powyżej górnej granicy lasu. Nie jest spotykany niżej niż 3000 m n.p.m. Preferuje otwarte przestrzenie górskich afrykańskich łąk i wrzosowisk z niską roślinnością. Występuje na obszarach o niskim nachyleniu lub całkowicie płaskich. Prowadzi nocny bądź dzienny tryb życia, w zależności od miejsca występowania. Jest zwierzęciem terytorialnym. Kaberu etiopskie żyje samotnie lub w grupach (liczących od 3 do 20 osobników).

Odżywianie

Kaberu etiopski żywi się w głównej mierzę kręgowcami (ssakami, ptakami i ich jajami). Od czasu do czasu swoją dietę uzupełnia padliną.

Rozmnażanie i rozwój

Kaberu etiopski jest monogamiczny. Do rozrodu przystępuje tylko para dominująca. Rozród odbywa się raz w roku, ma to miejsce od października do stycznia. Ciąża trwa u niego 60 dni. Samica rodzi od 2 do 6 młodych. Laktacja trwa 6-8 tygodni. Od 5 tygodnia dieta szczeniąt uzupełniana jest o pokarm stały. W odchowie potomstwa uczestniczy również starsze rodzeństwo. Między drugim a trzecim rokiem życia młode samice opuszczają grupę rodzinną. Młode samce zwykle pozostają w watahach. Kaberu etiopski osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Na wolności żyje 8-9 lat.
Kaberu etiopski Charles J Sharp [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kaberu etiopskiKaberu etiopski
Kaberu etiopski

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Rodzaj:Canis
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź