Ptak wielkości pustułki (Falco tinnunculus). Do kraju zalatuje wyjątkowo (pojedyncze stwierdzenia). Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
Gatunek mocno charakterystyczny. Tęczówka oczna bursztynowo-czerwona. Wokół dużych oczu czarna maska. Dziób krótki, haczykowaty, czarny z żółtą woskówką. Głowa biała, dosyć duża. Szyja krótka. Wierzch ciała jasno-niebieskoszary. Spód biały. Skrzydła szerokie, spiczaste. Przód skrzydeł czarny. Lotki pierwszorzędowe ciemne, dobrze widoczne w locie. Nogi krótkie, żółte. Ogon krótkie, równo ścięty. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane nieco różnią się od dorosłych. Tęczówka jest jasnobrązowa lub brązowo-pomarańczowa. Ciemię jest brązowe, na piersi rdzawy nalot, wierzch ciała jest łuskowany.
Występowanie
Występuje w niemal całej Afryce (prócz Sahary), w południowej Azji, Archipelagu Malajskim i Półwyspie Iberyjskim w Europie. Na całym obszarze jest osiadły lub koczuje - często w dużych grupach.
Biotop
Zamieszkuje bardzo różnorodne środowiska: od terenów otwartych (półpustyń i stepów), po gęste lasy tropikalne. Okazjonalnie wykorzystuje obszary rolnicze. Spotykany jest na wysokościach do 3000 m n.p.m
Lęgi
Gnieździ się na drzewie. Co roku buduje nowe gniazdo z patyków, a je wyścielone trawą. Samica składa od 3 do 5 jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 26-33 dni. W tym czasie samiec dostarcza jej pożywienie. Po miesiącu młode zyskują umiejętność latania. Po 40 do 72 dni młode stają się niezależne. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia.
Pokarm
Pożywia się zarówno bezkręgowcami (owadami) jak i kręgowcami (płazami, gadami, ptakami, małymi ssakami). Pokarm zdobywa w locie lub wypatruje go z czatowni.