Kaniuk zwyczajny (Elanus caeruleus)

Kaniuk zwyczajny. By J.M.Garg (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Ptak wielkości pustułki (Falco tinnunculus). Do kraju zalatuje wyjątkowo (pojedyncze stwierdzenia). Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Gatunek mocno charakterystyczny. Tęczówka oczna bursztynowo-czerwona. Wokół dużych oczu czarna maska. Dziób krótki, haczykowaty, czarny z żółtą woskówką. Głowa biała, dosyć duża. Szyja krótka. Wierzch ciała jasno-niebieskoszary. Spód biały. Skrzydła szerokie, spiczaste. Przód skrzydeł czarny. Lotki pierwszorzędowe ciemne, dobrze widoczne w locie. Nogi krótkie, żółte. Ogon krótkie, równo ścięty. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane nieco różnią się od dorosłych. Tęczówka jest jasnobrązowa lub brązowo-pomarańczowa. Ciemię jest brązowe, na piersi rdzawy nalot, wierzch ciała jest łuskowany.
Czy wiesz, że...Przy bogactwie pokarmu przystępuje do większej liczbie lęgów.

Występowanie

Występuje w niemal całej Afryce (prócz Sahary), w południowej Azji, Archipelagu Malajskim i Półwyspie Iberyjskim w Europie. Na całym obszarze jest osiadły lub koczuje - często w dużych grupach.

Biotop

Zamieszkuje bardzo różnorodne środowiska: od terenów otwartych (półpustyń i stepów), po gęste lasy tropikalne. Okazjonalnie wykorzystuje obszary rolnicze. Spotykany jest na wysokościach do 3000 m n.p.m

Lęgi

Gnieździ się na drzewie. Co roku buduje nowe gniazdo z patyków, a je wyścielone trawą. Samica składa od 3 do 5 jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 26-33 dni. W tym czasie samiec dostarcza jej pożywienie. Po miesiącu młode zyskują umiejętność latania. Po 40 do 72 dni młode stają się niezależne. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia.

Pokarm

Pożywia się zarówno bezkręgowcami (owadami) jak i kręgowcami (płazami, gadami, ptakami, małymi ssakami). Pokarm zdobywa w locie lub wypatruje go z czatowni.
Kaniuk zwyczajny. By J.M.Garg (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons Kaniuk zwyczajny. By J.M.Garg (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kaniuk zwyczajny. By J.M.Garg (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Kaniuk zwyczajny. By J.M.Garg (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Elanus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź