Krab palmowy (Birgus latro)

Nazywany/a też: krab rozbójnik, rabuś kokosowy, złodziej palmowy

Krab kokosowy, fot. shutterstock
Krab palmowy ma bardzo szeroki zasięg występowania. Spotykany jest na wielu wyspach i wybrzeżach Oceanu Indyjskiego oraz zachodniego Oceanu Spokojnego, na wschodzie od Mauritiusa i Seszeli, przez między innymi Malediwy, Wyspę Bożego Narodzenia, wyspy Mikronezji po Pitcairn, Polinezję Francuską i Wyspę Wielkanocna na zachodzie.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Krab palmowy należy do rzędu dziesięcionogi (Decapoda). Nazywany jest krabem rozbójnikiem, złodziejem palmowym. a także rabusiem kokosowym. Barwa ciała zmienna, przeważnie ciemnoniebieska, czerwona lub czerwono fioletowa. Głowotułów jest szeroki. Występuje pięć par odnóży, z czego pierwsze przekształcone są w masywne szczypce. Lewe szczypce są większe od prawych. Ostatnia para odnóży jest najmniejsza. Samce są większe od samic. Młode używają muszli innych zwierząt do ochrony odwłoków.
Czy wiesz, że...Krab palmowy jest największym stawonogiem lądowym.

Biologia

Kraby palmowe zamieszkują siedliska lądowe na tropikalnych wyspach. Występują w siedliskach przybrzeżnych do około 6 km od brzegu. Często zakopują się w lekkim podłożu. Dożywa do 60 lat. Prowadzi samotny, nocny tryb życia. Dzień spędza w wykopanej przez siebie norze lub w szczelinie skalnej. Do rozrodu przystępuje od maja do września, ze szczytem w lipcu i sierpniu. Po kopulacji samica przykleja zapłodnione jaja pod spód odwłoka i w ten sposób nosi je przez kilka miesięcy. Przed wykluciem (ma to miejsce między październikiem a listopadem) jaja składane są do morza. Larwy krabów rozwijają się w płytkich wodach przybrzeżnych. Po 28 dniach wychodzą na ląd. Krab palmowy osiąga dojrzałość płciową między 4 a 8 rokiem życia. Jest wszystkożerny. W głównej mierze żywi się owocami (między innymi miąższem orzechów kokosowych, które rozłupuje szczypcami). W jego diecie znaleźć można również kręgowce (żółwie i ich jaja), skorupiaki (inne kraby), mięczaki, padlinę, oraz pokarm roślinny (nasiona, liście). Gatunek jadalny, traktowany jako afrodyzjak.

Bibliografia

  1. Brown I., Fielder D., Fletcher W., Schiller C. ; “The Coconut Crab: aspects of the biology and ecology of Birgus latro in the Republic of Vanuatu ”; Australian Centre for International Agricultural Research, Canberra, Australia; 1991
  2. Kumaralingam S.; “The Robber Crab Birgus latro”; IntechOpen, DOI: 10.5772/intechopen.88429. ; 2020-01-24
  3. “https://animaldiversity.org”; data dostępu: 2020-06-01
  4. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-06-01
Krab kokosowy, fot. shutterstock Krab kokosowy, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Krab kokosowy, fot. shutterstockKrab palmowy, fot. shutterstock
Krab palmowy, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Skorupiaki
Gromada:Pancerzowce
Rodzina:Coenobitidae
Rodzaj:Birgus
Gatunek:Krab palmowy
Indeks nazw polskich - gromada Pancerzowce
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy